wtorek, 1 marca 2011

kaplica szklano-betonowa

Stacja transformatorowa? Przystanek autobusowy? A może ekologiczny szalet z rekuperacją energii? Nie, drodzy Czytelnicy Zamieszczone zdjęcie przedstawia "kaplicę autostradową" wybudowaną na terenie gminy Šlovice przy autostradzie z Pragi do Norymbergi.

Kaplica jest oczywiście "ekumeniczna" i nosi nazwę "kaplicy pojednania". Oto co na jej temat ma do powiedzenia biskup miejsca, czyli ordynariusz Pilzna, Bp Franciszek Radkovský:

Kaplice autostradowe, których w RFN jest już około 30, służą do tego, aby ludzie podróżujący zwłaszcza na długich trasach mogli się zatrzymać, a nawet aby można im tam było odprawić Mszę świętą. (...) Nasza kaplica jest ekumeniczna, jak bywa większość takich kaplic. Nosi nazwę Kaplicy Pojednania, gdyż znajduje się na granicy Czech i Niemiec i właśnie w takim celu - pojednania - została zbudowana przy wsparciu szeregu firm, które brały udział w budowie obwodnicy Pilzna. (...)

Nie wiem, jak nasi Czytelnicy, ale ja nie widzę większego sensu zatrzymywania się podczas podróży w zamkniętym na cztery spusty szklano-betonowym klocku zastawionym betonowymi "mebelkami", w którym nie dość, że nie ma naszego Pana w tabernakulum, ani żadnych świętych obrazów, to nawet nie ma krucyfiksu, ani nawet zwykłego drewnianego krzyża! Jest tylko krzyż ze stali nierdzewnej wiszący nad betonowym prostopadłościanem. Zamiast wywalać na to miliony koron, trzeba było postawić tablice kierunkowe do katolickich kościołów, które się jeszcze ostały we wsiach przy autostradzie. Tylko to takie "nieekumeniczne"...

Jak czytamy na łamach Dziennika Pilzneńskiego, frekwencja w kaplicy jest niewielka. Przez rok od jej zbudowania o klucz do niej na pobliskiej stacji benzynowej poprosiło około 50 osób. Zapewnie po to, aby posiedzieć i "pomedytować" egzystencjalnie.


Aktualizacja - 01.03.2011

Na stronie galerii kurii diecezjalnej w Pilznie znaleźć można zdjęcia z 2008 r. z uroczystości pobłogosławienia kaplicy przez lokalnego ordynariusza. Jak widać Kaplica Pojednania jest pod wezwaniem Świętej Autostrady, a na innej tablicy możemy znaleźć wykaz sponsorów.


a na koniec - również ze strony diecezjalnej - fragment wywiadu z grudnia 2005 r. z projektantem... autostradowej kaplicy pojednania, która miała być wybudowana na terenie gminy Šlovice przy autostradzie z Pragi do Norymbergi.

(...) Kilka tygodni temi uprawomocniło się pozwolenie budowlane i rozpoczęliśmy prace ziemne na terenie budowy (...) Kaplica Pojednania będzie kaplicą ekumeniczną, będzie mógł ją odwiedzić każdy, bez względu na narodowość czy wyznanie. Cieszyłbym się, gdyby się tu odbywały także nabożeństwa, wystawy, spotkania czesko-niemieckie i inne wydarzenia kulturalne. (...) Jednym ze sponsorów wnętrza będzie firma Schenider z Pilzna, której współwłaściciel rok temu zginął na autostradzie, kilka kilometrów od planowanego miejsca kaplicy. Nazwy wszystkich sponsorów zostaną umieszczone na tablicy wewnątrz kaplicy. (...) Kaplica będzie zbudowana na planie trójkąta, co symbolizuje Trójcę Przenajświętszą. Cały budynek również będzie w kształcie trójkąta, ze szklanym ostrosłupem na szczycie, który będzie świecił w ciemności. Wysokość kaplicy wyniesie 7 metrów i będzie ona widoczna z odległości kilku kilometrów. Wewnątrz zaoferujemy około 30 miejsc siedzących. Dominantą będą dwie drewniane tablice z cytatami ze Starego i Nowego Testamentu oraz trzy okna z witrażami. Planujemy umieszczenie tam również tablicy z kalendarium budowy autostrady i z nazwiskami ofiar wypadków drogowych. Przy projektowaniu wnętrza wspólpracuję z artystą rzeźbiarzem Józefem Vaicem a także planujemy współpracę z artystami z Bawarii. Kładziemy ogromny nacisk na to, aby kaplica była w najmniejszych szczegółach dopracowana pod względem rzemiosła, aby przyszłe pokolenia mogły się nią chlubić, jak my chlubimy się dziedzictwem architektonicznym odziedziczonym po naszych przodkach. (...) Kaplica, aby mogła pełnić swoją funkcję, musi być jak najszerzej dostępna dla odwiedzających przez jak największą część dnia. Pamiętamy zatem o wyposażeniu jej w monitoring i system alarmowy. (...) Na szczęście obok jest autostradowa stacja benzynowa. (...)

Jak to mawiał tow. Edward Gierek? Zawsze chciałem dobrze...