piątek, 20 lipca 2012

przerwa wakacyjna


Halka i Straszny Dwór - na wrocławskim Piasku


Na stronie internetowej Wrocławskiego Centrum Seniora czytamy:

Zapraszamy do uczestnictwa w bezpłatnych koncertach pod Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji – Metropolity Wrocławskiego – Ks. Abp. Mariana Gołębiewskiego Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku – Ostrów Tumski.
Koncerty potrwają od 29.07 do 5.08.2012r. W każdy dzień rozpoczynają się o godz. 20.00- wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

W programie przewidziany jest m.in. występ laureatek konkursu na polską pieśń na EURO 2012- zespołu Jarzębina.
29.07.2012r. Inauguracja II Letniego Festiwalu Kultury POLONIA (niedziela)
– godz. 12.30 - Msza Święta i AKATYST ku czci Bogurodzicy.
Śpiewa Chór Deesis z parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Piekarach(dekanat Strzegom) i Wrocławscy Chórzyści pod dyr. Aleksandry Kołkowskiej, solo ( baryton )- Ks. Bogdan M. Drozd.
AKATYST - najstarszy i najpiękniejszy hymn maryjny powstały w tradycji bizantyjskiej, w VI wieku, wspólny całemu Chrześcijaństwu.
- godz. 20.00– Koncert Zespołu Pieśni JARZĘBINA z Kocudzy (laur publiczności w konkursie na polską pieśń na EURO 2012)
30.07.2012 r.– „Literatura i Muzyka” Koncert dedykowany (poniedziałek) Zygmuntowi Krasińskiemu i Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu z okazji 200-rocznicy ich urodzin. W programie pieśni kompozytorów polskich m.in. F. Chopina, S. Moniuszki, W. Żeleńskiego
Wykonawcy: Dagmara Miller – mezzosopran, Rafał Żurakowski – tenor , Mirosław Gąsieniec – fortepian , Maria Sonia Krok – recytacje, Michał Domaszewicz - prowadzenie
31.07.2012r.– „Lwów – Wrocław” – Koncert dedykowany (wtorek) Janowi Gallowi – kompozytorowi wielu pieśni do słów poetów polskich XIX i XX w. , z okazji 100-rocznicy jego śmierci.
Wykonawcy: studenci polskich uczelni muzycznych, Michał Domaszewicz - prowadzenie
01.08.2012r.– „Ojczyzna i Muzyka” – Koncert dedykowany twórcy polskiej opery (środa) narodowej - Stanisławowi Moniuszce, z okazji 140-rocznicy jego śmierci. W programie arie z oper m.in. „Straszny Dwór”, „Halka” St. Moniuszki
Wykonawcy: Anna Patrys – sopran, Dagmara Miller – mezzosopran, Rafał Żurakowski – tenor , Mirosław Gąsieniec – fortepian , Maria Sonia Krok – recytacje, Michał Domaszewicz - prowadzenie
02.08.2012r. (czwartek) – MYSTERIUM COSMOGRAPHICUM - „W poszukiwaniu sensu” śpiew i gitara – ks. Bogdan M.Drozd, fortepian i prowadzenie – Roman Drozd
03.08.2012r. (piątek) – „Nadzieja i Muzyka”  Recital Katarzyny Nowak z Wrocławia - niewidomej wokalistki i gitarzystki. Artystce towarzyszy Ryszard Żarowski - gitara
Recital Wojciecha Popkiewicza – wrocławskiego barda, poety, pisarza, dziennikarza, podróżnika
04.08.2012r. (sobota) – „Paryż - Wrocław” – recital wokalno–instrumentalny, Magdalena Żuk – fortepian i śpiew. Prowadzenie – Wojciech Popkiewicz
05.08.2012r. (niedziela) – „Subito Santo” – Koncert dedykowany Janowi Pawłowi II, Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN z Poznania wraz z kompozytorem i aranżerem – Zbigniewem Małkowiczem i Chórem Basilica Cantans z Wrocławia pod dyrekcją Mirosławy Jury-Żegleń


Honorowemu Patronowi sugerujemy udanie się na Piasek w czwartek. W poszukiwaniu sensu. Czy we Wrocławiu naprawdę nie ma filharmonii czy innej sali koncertowej? Czy występy estradowe naprawdę muszą się odbywać w Domu Bożym w przytomności Gospodarza?

Szumią jodły na gór szczycie, 
Szumią sobie w dal 
Jeśli widzisz nadużycie, 
Do Kroniki wal!

Coś pozytywnego

Osoby krytykujące działalność Kroniki często podnoszą zarzut, iż nie informujemy o pozytywach z działalności Kościoła. Przyczyna jest prozaiczna - bardzo ciężko obecnie w Kościele o szeroko dostępną działalność duszpasterską stricte pozytywną, nie skażoną głupkowatą wesołkowatością, postępactwem i adżiornamentyzmem. Na szczęście zdarzają się takie perełki, jak np serwis Pogotowia Duchowego:
Jest ich kilkunastu. Cały czas w gotowości. Zakonnicy, księża diecezjalni. Na swojej stronie informują: "Czujesz, że potrzebujesz duchowej pomocy – nie zwlekaj. Zadzwoń ! a szybko zawieziemy Cię do lekarza, którym jest Jezus Chrystus". Kapłani zapewniają, że chcą być do dyspozycji potrzebujących dni w tygodniu przez 24h na dobę. "Możesz dzwonić w każdej chwili, którą uznasz za stosowną. Porozmawiamy o tym co Cię trapi i jak tylko będziemy mogli podpowiemy co możesz zrobić". Na stronie http://www.pogotowieduchowe.pl/ są zdjęcia kapłanów oraz podane dni i godziny, w których pełnią dyżur przy telefonie. Zielona lampka oznacza dostępność kapłana. Może zdarzyć się tak, że ktoś akurat będzie zajęty w danej chwili i nie odbierze telefonu. Co wtedy? "Napisz wtedy sms i spodziewaj się szybkiej odpowiedzi na Twoje wezwanie" zachęcają. Inicjatywa powstała z przekonania, że święcenia kapłańskie to znak posługi dla ludzi "nie tylko w Kościele, nabożeństwie, ale zawsze tam gdzie jesteśmy, by głosić Chrystusa naszego Mistrza i Pana. Być jak On, który oddał swoje życie za nas, to wezwanie dla nas – abyśmy nasze życie oddali za owce nam powierzone" Na stronie podane są również kontakty do poradni specjalistycznych związanych z sytuacjami kryzysowymi, uzależnieniami, przemocą, problemami wychowawczymi.

Bóg Wam zapłać czcigodni kapłani! Pomysł przewspaniały, żniwo wielkie, ale robotników jak na razie mało. Prośmy więc Pana żniwa, aby ilość zielonych lampek na mapie Polski zaczęła rosnąć w szybkim tempie. A może któryś z czytujących Kronikę kapłanów odejmie sobie od ust nieco swego wolnego czasu i dołączy do inicjatywy? Ze swej strony ofiaruję swą modlitwę w tej intencji.

Repertuar na requiem, czyli liturgiczna sławojka

Akademia Marynarki Wojennej kontratakuje:


W (...) modlitwę włączyli się również podchorążowie i studenci Akademii Marynarki Wojennej, którzy 18 listopada (...) o godz. 19.30 wzięli udział we Mszy św. w intencji Zmarłych. Utrzymana ona była w klimacie mszy rockowej, która odbyła się również w naszej kaplicy 29 października (...)  (utwory: Pukam do nieba bram, Nie umrę, Twoje słowo, Our Solemn Hours, Quo vadis Domine, High Hopes) (...) W czasie Mszy wykorzystano również następujące utwory: Kanzas – Dust in the wind, Jacek Wójcicki – Modlitwa o wschodzie słońca, SDM – Wędrówką życie jest człowieka, Dżem – Do Kołyski, Queen – Who wants to live forever....


Trzeba było jeszcze zaśpiewać "I want to break free". Duszom czyśćcowym...







poniedziałek, 16 lipca 2012

Rewia mody w kościele

Pisaliśmy już o wiedeńskim kościele wotywnym, dzisiaj kolej na czeską parafią św. Bonawentury w Małym Bolesławcu. Jak możemy się domyślać, rewia mody odbyła się bez wiedzy i zgody biskupa miejsca  i proboszcza, a ekipę do kościoła wpuścił kościelny, myśląc, że to działacze ruchów charyzmatycznych.



Aktualizacja: 16.07.2012 godz. 10.16

Czytelnicy zwrócili nam uwagę, że zgodnie z informacjami na parafialnej stronie internetowej, kościół św. Bonawentury od 2002 r. "z powodu zagrożenia katastrofą budowlaną" jest nieużywany do celów liturgicznych, a w  2005 r. został przekazany miastu. Jak rozumiemy "špatna statika" przy organizacji rewii mody żadnego zagrożenia nie stwarza.

czwartek, 12 lipca 2012

wierni proszą o chleb, a dostają w łeb suchą bułką

Zaprzyjaźniony portal Nowy Ruch Liturgiczny zamieścił kuriozalny list będący odpowiedzią na pokorną prośbę wiernych o odprawienie Mszy świętej "po staremu" podczas tegorocznej pielgrzymki do Gietrzwałdu. Ponieważ Redakcja NRL "po długim namyśle" zdecydowała się (zapewne zdjęta strachem o los swoich własnych wysepek "archipelagu ortodoksji radykalnej" w przypadku nieopatrznego wychylenia się z okopu) nie komentować treści tego listu, spróbuję podjąć się tej niewdzięcznej roli.

Jego Ekscelencja biskup Jacek Jezierski pisze między innymi:
Ksiądz arcybiskup jest przeciwny sprawowaniu Mszy Świętej w rycie  nadwyczajnym tam, gdzie jej dotąd nie było i miejscowi wierni nie zgłaszali prośby o taką formę Mszy Świętej. 
Dlaczego arcybiskup jest przeciwny odprawieniu katolickiej Mszy świętej? Czyżby na terenie archidiecezji nie było żadnej świątyni katolickiej konsekrowanej przed Rokiem Pańskim 1965? Dlaczego jest głuchy jak pień na prośby odwiedzających archidiecezję wiernych? Czy wierni z Warszawy to "podwierni", których prośby o sakramenta wolno bezkarnie zignorować? I - na koniec - co to jest "ryt nadzwyczajny"?

Pytania mnożą się jak króliki.