czwartek, 24 lutego 2011

Owoce posoborowia w Czechach

Czyli prezentacja parafii rzymskokatolickiej św. Mikołaja w czeskim mieście Cheb. Niestety na stronie parafialnej nie znajdziemy informacji o tym, pod jakim wezwaniem jest parafia, gdyż tak naprawdę jest to "klaster parafialny". Tę informację znalazłęm dopiero na stronie diecezji pilzeńskiej. Jak przystało na posoborowy "klaster parafialny", nowa "superparafia" obsługuje wiernych z dawnych parafii: Dolní Žandov, Dřenice, Cheb - Dolní Pelhřimov, Cheb - Háje, Cheb - u kostela sv. Bartoloměje, Milíkov, Nebanice, Palič, Pomezí, Starý Hrozňato. W parafii obecnie pracuje etatowo (bo posługą tego nie nazwę) ks. Piotr Hruška wraz z ekipą świeckiej "asysty pastoralnej" płci obojga. Co ciekawe, w kościele parafialnym św. Mikołaja Msza święta odprawiana jest raz w tygodniu, pozostałe dwie msze niedzielne odprawiane są w... plebanijnej świetlicy.

Na parafialnej stronie możemy przeczytać o księdzu proboszczu:
Piotr jako proboszcz jest głównym przedstawicielem naszej parafii w kontaktach zewnętrznych, przewodniczącym rady duszpasterskiej i menadżerem zespołu parafialnego. Obecnie nadal pełni również rolę kierownika parafialnej Caritas. Jeśli chcecie się z nim umówić na osobiste spotkanie, najlepiej zadzwonić do niego na komórkę albo wypełnić poniższy formularz. Z reguły jest na plebanii w każdy poniedziałek między 8 a 12 godziną. Zastanie go na plebanii bez wcześniejszego umówienia się jest kwestią przypadku, ale możecie próbować. Oprócz swojej służby duszpasterskiej lubi analizować i notować różne rzeczy, a także biegać czy jeździć na rowerze.

Oto dwa zdjęcia wzięte z oficjalnej galerii parafialnej - przedstawiają prawdopodobnie jakiś jarmark staroci. Na pierwszym z nich widzimy obecnego proboszcza ks. Piotra Hruškę, a na drugim - poprzedniego proboszcza, ks. Piotra Bauchnera.

Aktualizacja

czytelnicy zasugerowali, abyśmy "ocalili od skasowania" jeszcze kilka fotek z tej "imprezy karnawałowej" u księdza proboszcza. Oto i one.