wtorek, 24 kwietnia 2012

Świdnica – liturgia pod szczególnym nadzorem

z redakcyjnej poczty:

Wzór zawsze idzie z góry. Łudziłby się jednak śledzący galerie polskich diecezji, że w Świdnicy, gdzie biskupem pomocniczym jest JE ks. bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski można szukać wzoru dla celebracji liturgii. Wydawać by się mogło, że strażnik liturgii zaczyna porządek od swojego podwórka… pod latarnią jednak najciemniej. W birecie ( i rękawiczkach - może zimno było? ) wobec Najświętszego Sakramentu niesionego w procesji, ceremoniarz biskupi, profesor liturgiki z WSD diecezji świdnickiej i jego wicerektor ks. dr Dominik Ostrowski.


Warto wspomnieć, że ks. dr Dominik Ostrowski zrobił doktorat w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. Oczywiście wiemy, że nawet biskup ściąga podczas mszy piuskę od początku prefacji, a w obecności wystawionego Najświętszego Sakramentu nie zakłada jej wcale. Warto przytoczyć tu tekst normatywny czyli Ceremoniał Liturgicznej Posługi Biskupów (Ceremoniale Episcoporum)
N. 408.
(…)Jeśli biskup nie może nieść Najświętszego Sakramentu, idzie w procesji bezpośrednio przed kapłanem niosącym Najświętszy Sakrament. Jest ubrany w szaty liturgiczne, ale bez nakrycia głowy, z pastorałem w ręku, ale nie błogosławi.
N. 1117. Przewodnicząc procesji w szatach liturgicznych, biskup ma na głowie mitrę, jeśli nie jest to procesja z Najświętszym Sakramentem i z relikwiami Krzyża Świętego. Jeżeli nie niesie w ręku żadnego przedmiotu, np. świecy albo palmy, trzyma pastorał. Jeżeli zaś biskup nie niesie pastorału, czyni to jeden z posługujących, idący przed biskupem.

Warto wspomnieć na koniec, że Magnificencja Ksiądz Rektor ma rękawiczki o których ceremoniał nie wspomina. Zapewne to jakiś nowy rzymski zwyczaj. Jednak zwiedzając galerię zdjęć diecezji świdnickiej nie sposób zapomnieć tu o postaci Pierwszego Kustosza Liturgii w Episkopacie, czyli nieznanych zwyczajów liturgicznych w tej diecezji jest znacznie więcej. Wigilia paschalna o poranku. ( no bo przecież nie możemy dopuścić do siebie myśli by biskup trzymający pieczę nad liturgią w polskim Kościele mógł odprawiać Wigilię paschalną po południu, gdy słonko jeszcze wysoko na niebie )Warto zwrócić uwagę na prezbitera nie wiedzieć czemu trzymającego paschał?

Patrząc na galerię można odnieść wrażenie, że w tej małej diecezji jest kilku biskupów, wyglądają jak poczet świętych polskich.Proszę zgadnąć kto na powyższym zdjęciu ma święcenia biskupie i czemu tylko dwóch ( jeden zasłonięty zupełnie ) nosi ten piękny brokatowy, złoty, szlachetnej plastikowej materii ornat). Pektorały noszone na piersiach przez nich to pewnie też tylko objaw szczególnego nabożeństwa do Krzyża Świętego…

Wersja siedząca.W diecezji tej chyba każdy prezbiter chce się poczuć jak biskup. Jeśli już nie nosi mitry i nie zakłada pektorału, to zawsze może „koncelebrować” z biskupem bierzmowanie, wyciągając ręce podczas modlitwy epikletycznej:stały czytelnik
(nazwisko i imię do wiadomości redakcji)