Wzór zawsze idzie z góry. Łudziłby się jednak śledzący galerie polskich diecezji, że w Świdnicy, gdzie biskupem pomocniczym jest JE ks. bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski można szukać wzoru dla celebracji liturgii. Wydawać by się mogło, że strażnik liturgii zaczyna porządek od swojego podwórka… pod latarnią jednak najciemniej. W birecie ( i rękawiczkach - może zimno było? ) wobec Najświętszego Sakramentu niesionego w procesji, ceremoniarz biskupi, profesor liturgiki z WSD diecezji świdnickiej i jego wicerektor ks. dr Dominik Ostrowski.
Warto wspomnieć, że ks. dr Dominik Ostrowski zrobił doktorat w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. Oczywiście wiemy, że nawet biskup ściąga podczas mszy piuskę od początku prefacji, a w obecności wystawionego Najświętszego Sakramentu nie zakłada jej wcale. Warto przytoczyć tu tekst normatywny czyli Ceremoniał Liturgicznej Posługi Biskupów (Ceremoniale Episcoporum)
N. 408.
(…)Jeśli biskup nie może nieść Najświętszego Sakramentu, idzie w procesji bezpośrednio przed kapłanem niosącym Najświętszy Sakrament. Jest ubrany w szaty liturgiczne, ale bez nakrycia głowy, z pastorałem w ręku, ale nie błogosławi.
N. 1117. Przewodnicząc procesji w szatach liturgicznych, biskup ma na głowie mitrę, jeśli nie jest to procesja z Najświętszym Sakramentem i z relikwiami Krzyża Świętego. Jeżeli nie niesie w ręku żadnego przedmiotu, np. świecy albo palmy, trzyma pastorał. Jeżeli zaś biskup nie niesie pastorału, czyni to jeden z posługujących, idący przed biskupem.
Warto wspomnieć na koniec, że Magnificencja Ksiądz Rektor ma rękawiczki o których ceremoniał nie wspomina. Zapewne to jakiś nowy rzymski zwyczaj. Jednak zwiedzając galerię zdjęć diecezji świdnickiej nie sposób zapomnieć tu o postaci Pierwszego Kustosza Liturgii w Episkopacie, czyli nieznanych zwyczajów liturgicznych w tej diecezji jest znacznie więcej. Wigilia paschalna o poranku. ( no bo przecież nie możemy dopuścić do siebie myśli by biskup trzymający pieczę nad liturgią w polskim Kościele mógł odprawiać Wigilię paschalną po południu, gdy słonko jeszcze wysoko na niebie )
Warto zwrócić uwagę na prezbitera nie wiedzieć czemu trzymającego paschał?
Patrząc na galerię można odnieść wrażenie, że w tej małej diecezji jest kilku biskupów, wyglądają jak poczet świętych polskich.
Proszę zgadnąć kto na powyższym zdjęciu ma święcenia biskupie i czemu tylko dwóch ( jeden zasłonięty zupełnie ) nosi ten piękny brokatowy, złoty, szlachetnej plastikowej materii ornat). Pektorały noszone na piersiach przez nich to pewnie też tylko objaw szczególnego nabożeństwa do Krzyża Świętego…
Wersja siedząca.
W diecezji tej chyba każdy prezbiter chce się poczuć jak biskup. Jeśli już nie nosi mitry i nie zakłada pektorału, to zawsze może „koncelebrować” z biskupem bierzmowanie, wyciągając ręce podczas modlitwy epikletycznej:
stały czytelnik
(nazwisko i imię do wiadomości redakcji)