poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Biskup Rzymu potwierdza zmianę w dyscyplinie i doktrynie sakramentalnej

(Francis Rocca – Wall Street Journal)
Dziękuję, Ojcze Święty! Widzę, że pytanie na temat imigracji, o którym myślałem, zostało już zadane i odpowiedziałeś na nie bardzo dobrze. A zatem pozwolę sobie zadać pytanie o inne wydarzenie z ostatnich dni, jakim stała się Twoja adhortacja apostolska. Jak dobrze wiesz, było wiele dyskusji wokół jednego z jej wielu punktów – wiem, że skupiała się na tym uwaga wielu – po ogłoszeniu: niektórzy utrzymują, że nic się nie zmieniło w zakresie dyscypliny kościelnej na temat dostępu do sakramentów osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach i że prawo, praktyka duszpasterska i oczywiście nauczanie pozostają takie same; inni twierdzą natomiast, że dużo się zmieniło i że jest wiele nowych otwarć i możliwości. Pytam jako osoba, jako katolik, który chce wiedzieć: czy są nowe konkretne możliwości, które nie istniały przed ogłoszeniem tej adhortacji czy nie?
(Papież Franciszek)
Mógłbym powiedzieć „tak” i kropka. Ale byłaby ta odpowiedź zbyt krótka. Radzę wszystkim wam przeczytać tekst prezentacji dokonanej przez kardynała Schönborna, który jest wielkim teologiem. Jest on członkiem Kongregacji Nauki Wiary i dobrze zna nauczanie Kościoła. W owej prezentacji Pańskie pytanie znajdzie odpowiedź. Dziękuję!
źródło:
http://radioem.pl/doc/3096814.Konferencja-papieza-w-samolocie-pelny-zapis

aktualizacja:
Czytelnicy informują:

Otóż transkrypcja wywiadu papieskiego podana przez stronę watykańską w pewnym punkcie odbiega od tego, co papież naprawdę powiedział.
Na nagraniu z wywiadu nie ma "Io potrei dire 'si' e punto" (Mógłbym powiedzieć „tak” i kropka), ale "Io posso dire si. Punto". (Mogę powiedzieć: Tak. Kropka). Papież mówi wyraźnie "posso", na pewno nie ma tam trybu warunkowego.

https://www.lifesitenews.com/blogs/vatican-website-miquotes-pope-francis-on-communion-for-the-divorced-and-rem