środa, 18 lutego 2015

Wielki Post AD 2015

Jak co roku, redakcja Breviarium w okresie Wielkiego Postu oddaje się tradycyjnej nirwanie. Prosimy o Wasze modlitwy i obiecujemy pamięć o PT Czytelnikach - w naszych modlitwach i postach.

Musicie od siebie wymagać, 
nawet gdyby inni od was nie wymagali
(św. Jan Paweł II, Jasna Góra, 18.06.1983 r.)

Gdyby ktoś chciał utrzymać przedsoborową dyscyplinę postną, to za zaprzyjaźnioną stroną Katolickie Memy - poniżej stosowna rozpiska.
Oczywiście jest to nieobowiązkowe, bo posoborowy Wielki Post praktycznie nie istnieje - obowiązkowa poza postem ścisłym w Popielec jest tylko wstrzemięźliwość od mięsa w piątki, czyli tak samo jak przez całą resztę roku + post ścisły w Wielki Piątek, który zgodnie z kalendarzem liturgicznym już do Wielkiego Postu nie należy, w związku z czym "po posoborowemu" można całkowicie legalnie w Wielki Piątek udać się poszaleć na dyskotece.

Środa Popielcowa i Środa Suchych Dni wielkopostnych (środa po I Niedzieli Wielkiego Postu) - post ścisły (ilościowy i jakościowy) Bez mięsa, najwyżej trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta

Poniedziałki, Wtorki, Środy (z wyjątkiem Popielca i Środy Suchych Dni) i Czwartki - post ilościowy - Najwyżej trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta. Główny posiłek może być mięsny, pozostałe bezmięsne.

Piątki i Soboty - post ścisły (ilościowy i jakościowy) Bez mięsa, najwyżej trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta

Niedziele - post nie obowiązuje