niedziela, 11 lutego 2007

Sakramenty Kościoła Katowickiego

Jak można przeczytać na jednym z serwerów administrowanych przez Kurię Archidiecezjalną w Katowicach, w Kościele katowickim obowiązuje nieco zmodyfikowana nauka o Sakramentach świętych. Zgodnie z informacją zamieszczoną na portalu www.kefas-piotr.wiara.pl, jednym z zadań katowickich diakonów jest... udzielanie sakramentu namaszczenia chorych (dawniej: ostatnie namaszczenie).

Jak powszechnie wiadomo, Kościół katolicki ogranicza możliwość szafowania tymże sakramentem wyłącznie do wyświęconych kapłanów. Ale w Kościele katowickim - jak widać - wszystko jest możliwe. Kto wie? Może w Katowicach doczekamy się czasów, gdy diakon będzie mógł słuchać spowiedzi?

Proszę sobie jeszcze wejrzeć na archidiecezjalną stronę Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej (a więc świeckich szafarzy). Dlaczego obok tytułu strony widnieje sylwetka DIAKONA (a przynajmniej wynika to z przepasania jej czerwoną STUŁĄ)? Przypadek?

===========

Aktualizacja: 12.02.2007 godz. 08:52

Jak widać, jesteśmy pilnie czytani, gdyż dziś rano łebmaster wyżej wzmiankowanego portalu usunął kompromitujący go tekst. Jeśli ktoś nie zdążył zaglądnąć i zarzuca nam manipulację - zapraszam do Guglownicy, gdzie jeszcze parę dni powisi kopia jednej ze stron portalu www.szafarze.archidiecezja.katowice.pl :-)

W międzyczasie wyszło, że powyższe zdanie to nie wymysł pana szafarza Kefasa, tylko bezkrytycznie i bezmyślne przepisywanie wiadomości z serwisu "Katolickiej" Agencji Informacyjnej, która opublikowała powyższy tekst 19.02.2000 r. o 18:09 pod tytułem: Co to jest diakonat stały – dossier KAI w przeddzień Jubileuszu Diakonów Stałych (cz. II)

Przy okazji - panie Kefasie/Piotrze B. - przypominam moje pytanie: Kiedy z witryny Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej zniknie postać diakona? Przecież strona poświęcona jest szafarzom nadzwyczajnym, czyli świeckim. Diakon nie dość, że jest duchownym, to jeszcze jest jak najbardziej zwyczajnym szafarzem Komunii świętej (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 910 § 1.