środa, 2 stycznia 2013

habit franciszkański

Miło spojrzeć na przepisowo umundurowanych synów duchowych św. Franciszka, wiernych Regule swego  założyciela


br. Adam Dudek OFMConv na stronie www.franciszek.pl wyjaśnia:
Franciszkański strój przechodził różne przeobrażenia w ciągu wieków. Obecnie habity poszczególnych gałęzi franciszkańskich różnią się między sobą kolorem, krojem, dodatkami:
• Bracia Mniejsi Konwentualni (OFMConv) - tunika czarna lub szara z kapturem, w pasie sznur (cingulum) o trzech węzłach symbolizujących złożone przez zakonnika śluby zakonne, przy nim z lewej strony koronka franciszkańska, w okresie zimowym czarna peleryna
• Bracia Mniejsi (OFM) - habit brązowy, kołnierz z kapturem z przodu okrągłym, z tyłu spiczastym, płaszcz w typie peleryny, w pasie sznur o trzech węzłach, przy nim z lewej strony różaniec lub koronka
• Bracia Mniejsi Kapucyni (OFMCap) - habit brązowy, spiczasty kaptur, peleryna długa do kolan, w pasie sznur z trzema węzłami po prawej stronie, przy nim z lewej różaniec
Piękną ilustracją powyższego objaśnienia będzie fotografia z niedawnej ceremonii, która odbyła się w Castelgandolfo:

Na wzór świętego Założyciela z 1209 roku, na koniec Kapituły, w dniu 18 kwietnia, bracia udali się do Castel Gandolfo na spotkanie z papieżem Benedyktem XVI, by potwierdzić po raz kolejny wierność i synowskie przywiązanie do biskupa Rzymu, Wikariusza Chrystusa na ziemi. Generałowie trzech zakonów franciszkańskich:
o. José Rodriguez Carballo OFM, o. Mauro Jöhri OFMCap i o. Marco Tasca OFMConv odnawiają przed papieżem Benedyktem XVI śluby zakonne.

Niestety, westymentalna dyscyplina zakonna nie wszędzie jest przestrzegana. Wystarczy, że polski franciszkanin wyjedzie na antypody i już habit zaczyna go uwierać, mimo tej samej strefy klimatycznej. Oto kilka zdjęć z oficjalnego serwisu internetowego Wikariatu Apostolskiego Ñuflo de Chávez w Boliwii, w którym pełni posługę 20 kapłanów z czego połowę stanowią ojcowie franciszkanie. Tamtejszym Wikariuszem Apostolskim jest również franciszkanin, pochodzący z Opolszczyzny  o. bp Bonifacy Antoni Reimann Panic OFM. Na poniższych zdjęciach poznać go łatwo, po pektorale na koszuli. Czy katoliccy biskupi i kapłani w Boliwii mają jakiś zakaz noszenia sutanny i habitu oraz używania obowiązkowych ornatów do Mszy świętych? Może o czymś nie wiemy?


Jeden z ojców franciszkanów z Polski celebruje Mszę świętą. Ornatu brak. Jak widać po kołnierzu i wnętrzach rękawów, pod albą habitu nie ma.


Tenże sam zakonnik (wg podpisu pod zdjęciem jest to "padre Gaspar Kapron OFM") podczas ingresu proboszczowskiego do swojej nowej parafii. I znowu brak habitu, brak ornatu, a stuła w nieokreślonym kolorze.Spotkanie ojca biskupa Bonifacego z duchowieństwem wikariatu. Biskup to ten starszy pan w koszuli w paski, z pektorałem. Możemy się domyślać, że panowie o europejskich rysach po lewej to kapłani z Polski, a panowie miejscowi po prawej to duchowieństwo diecezjalne w eleganckich sutannach.

i kolejne (1, 2, 3, 4) spotkania duchowieństwa z ojcem biskupem franciszkaninem. Jak widać dyscyplina westymentalna w wikariacie apostolskim jest zachowywana w sensie ścisłym.Tu z kolei piękny przykład "koncelebry z biskupem". Tak się zastanawiam, cóż takiego magicznego tkwi w tych zielonych szalikach, że można w nich koncelebrować mimo braku sutanny/habitu, alby i ornatu? Poza tem kolor szalika nie zgadza się z kolorem stuły głównego celebransa (swoją drogą biskup Bonifacy też - jak widąć - nie potrzebuje ornatu), ale kto by się tam takimi duperelami przejmował?ojciec biskup podczas prowadzenia kursu dla nadzwyczajnych świeckich szafarzy Komunii świętej.Koncert w katedrze w Conceptión. Jak widać z prezbiterium (które tak wygląda na codzień) usunięto wyposażenie i wybudowano estradę. Atmosfera piknikowa, noga założona na nogę... Ojciec biskup nie raczył nawet schować koszuli do gaci.koncelebra na laptop z rzutnikiem. Przegląd mody westymentalnej. Nadreprezentacja ministrantek rozwiewa wszelkie obawy o przyszłość powołań kapłańskich w parafii.

podczas elewacji Hostii klęczy tylko diakon. Najwyraźniej wierni nie wierzą w Przeistoczenie.A tak według autorów diecezjalnego bloga wygląda Trójca Przenajświętsza. Komentarz chyba zbyteczny.