środa, 14 maja 2014

Efekt Franciszka

za omletem:


W Palermo 10 tys. rodzin czeka na tak zwane mieszkania socjalne. W ciągu ostatnich dziewięciu lat przyznano ich zaledwie 300. We wrześniu ubiegłego roku, goszcząc w rzymskim ośrodku dla uchodźców, Franciszek zwrócił się z apelem do zakonów, które nie mają powołań i dysponują opustoszałymi klasztorami, by udostępniały je ubogim.
Mieszkańcy Palermo odebrali te słowa jako zachętę do działania. Pierwszy zajęty został klasztor sióstr Najświętszego Serca. Najpierw wprowadziło się tam osiem rodzin. Dziś jest ich 50. W kolejnym klasztorze córek św. Józefa urządzono 20 mieszkań. Ostatni zajęty "na dziko" kościelny ośrodek to dom starców składający się 50 małych mieszkań.
Choć zajmujący kościelne dobra mieszkańcy Palermo mienią się rodzinami, w istocie dzieci jest wśród nich niewiele. Nowi lokatorzy nie mają żadnych skrupułów. Powołują się na słowa Papieża i zapewniają, że poinformowali go listownie o swych inicjatywach. Liczą też, że przekona arcybiskupa Palermo kard. Paolo Romero, który nie jest ponoć zadowolony z tej samowoli.