środa, 7 maja 2008

Abp Damian Zimoń błogosławi poczynaniom tradycjonalistów

Na naszym forum ukazało się oświadczenie:

W związku z zaistniałą sytuacją wokół Mszy Świętej w Piekarach Śląskich na Kalwarii, pragniemy poinformować iż zbyt pochopne były oceny decyzji Księdza Arcybiskupa.

Ksiądz Arcybiskup Damian Zimoń ceni wysoce zaangażowanie w Mszę Świętą trydencką. Jego ocena w połączeniu z wolą Ojca Świętego Benedykta XVI oddala wszelkie domysły i gorące wieści, które pojawiły się od środy 30.04 jakoby był przeciwny Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Wynikłe zamieszanie było powodem niedoinformowania o całości przebiegu procesu wokół Mszy Świętej na piekarskiej Kalwarii. Wszystko zostało wzajemnie wyjaśnione.

Ksiądz Arcybiskup docenia zaangażowanie Księży w tym temacie i błogosławi poczynaniom uwrażliwiania na piękno rytu nadzwyczajnego oraz budowania i pielęgnowania sacrum rytu zwyczajnego. Podziela papieską myśl iż historia liturgii to nie historia zerwania ale kontynuacji. Wobec zamieszania wokół tej sprawy postanowiliśmy poinformować i uspokoić napięcia. W duchu synowskiego oddania polecamy naszego Arcybiskupa opiece Matki Bożej Piekarskiej.

Z błogosławieństwem naszego Metropolity pragniemy nadal czynić wszystko dla zachowania czcigodnej tradycji liturgicznej i służyć pomocą kapłańską dla tych grup, które poproszą o Mszę Świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego na terenie naszej archidiecezji.

W duchu czci i posłuszeństwa
ks. Piotr
(Lisiecki, parafia św. Wojciecha, Bytom)
ks. Wojciech (Grzesiak, parafia św. Szczepana, Katowice)

Bóg zapłać Księże Arcybiskupie za błogosławieństwo! Jak rozumiemy, wydana w ubiegłym tygodniu decyzja zakazująca odprawiania Mszy świętych w nazdwyczajnej formie rytu rzymskiego została uchylona i mamy nadzieję, że już niebawem wierni z Piekar Śląskich będą mogli powitać Waszą Ekscelencję w Piekarach na Mszy świętej trydenckiej.