wtorek, 27 sierpnia 2013

panem et circenses, czyli Miś brazylijski i Misie poprzednie

Światowe Dni Młodzieży w Rio zgodnie z przewidywaniami okazały się klapą finansową. Kuria archidiecezjalna w Rio w celu uzyskania funduszy na spłatę długów po ŚDM sprzedała właśnie za 46 mln reali (61,5 mln zł) jeden z budynków należących do archidiecezjalnego stowarzyszenia Dom Biednych im. Matki Bożej z Copacabana. W budynku do końca lat 80-tych mieścił się prowadzony przez franciszkanów szpital św. Franciszka, a od 2001 r. budynek był wynajęty sieci szpitali D'Or, obecnie mieści się w nim szpital Quinta D'Or. Jak dalej donosi Folha, arcybiskup Rio już po zakończeniu ŚDM rozpoczął rozmowy z wierzycielami w celu omówienia sposobów rozwiązania problemu długów, których wysokości nie ujawniono. Jednym z omawianych rozwiązań była właśnie sprzedaż budynku szpitala Quinta D'Or grupie finansowej, która go obecnie wynajmuje.
Przewodniczący komitetu organizacyjnego ŚDM w Rio, bp Paulo Cezar Costa potwierdził, że kuria archidiecezjalna zastanawia się również nad sprzedażą innych składników mienia kościelnego, aby spłacić resztę długów. Tuż przed rozpoczęciem ŚDM organizatorzy szacowali ich koszt na 350 milionów dolarów, z czego tylko 100 milionów miało pochodzić z dotacji rządowych. Archidiecezja jak do tej pory nie ujawniła ile pieniędzy zebrano z donacji od uczestników oraz nie przedstawiła końcowego rozliczenia finansowego imprezy.

Dla porównania, poprzednie Światowe Dni Młodzieży również pogrążyły diecezje organizatorów w wielomilionowych długach:

Toronto 2002 - 30 milionów dolarów długów, z czego prawie połowę stanowiły "wydatki administracyjne" - diecezja dwukrotnie ogłaszała kolekty specjalne na ich pokrycie

Paryż 1997 - 25 milionów dolarów długów

Zarząd spółki "Światowe Dni Młodzieży Kolonia 2005 sp. z o.o." twierdził w prasie, że jak do tej pory wszystkie Światowe Dni Młodzieży nie spinały się finansowo i jeśli tak zdarzy się również w Kolonii, to długi pospłacają wspólnie Archidiecezja Kolonii oraz Niemiecka Konferencja Episkopatu.

Czekamy na Kraków...

foto (c) Gość Niedzielny