piątek, 15 stycznia 2010

Najstarszy biskup Europy kończy 100 lat

Jak donosi KAI, emerytowany ordynariusz francuskiej diecezji Amiens, bp Géry Leuliet kończy 12 stycznia 100 lat. (...) Z okazji urodzin bp Leuliet, który jest najstarszym biskupem Europy, ogłosił na stronie internetowej Konferencji Biskupów Francji refleksję nt. swego długiego życia. Wskazał, że najważniejszym wydarzeniem był dla niego Sobór Watykański II, który przypadł akurat w połowie jego życia. Był to jego zdaniem „sobór odnowy”. – Podejmując w tym kontekście obowiązki biskupie, czułem się wezwany, by je wypełniać w tym samym duchu – wyznał sędziwy hierarcha. Pomimo „trudności, kłopotów, trosk i lęków” zawsze czuł przy sobie aktywną obecność Boga, która dawała mu wsparcie. (...)

Jego następca, bp Jacques Noyer podkreśla, że bp Leuliet dokonał znaczącej zmiany w funkcjonowaniu parafii w diecezji Amiens. – Stały się one częścią sektorów apostolskich, animowanych przez komitety ewangelizacyjne,
których siła napędową były ruchy kościelne. Wielu ludzi podjęło to wyzwanie, choć oczywiście nie brakowało inercji, niezrozumienia, oporów. Większość niezadowolonych, którymi byli ludzie, którym po prostu zburzono przyzwyczajenia lub potrzebowali więcej czasu, by zrozumieć, dokąd są prowadzeni, z czasem się do tego przekonali. Tylko pewna grupa niezadowolonych skupiła się wokół abp. Marcela Lefebvre’a i Bractwa św. Piusa X – przypomniał bp Noyer.

Podkreślił, że po powrocie z soboru jego poprzednik nie tylko podejm
ował liczne inicjatywy duszpasterskie, lecz także „miał świadomość, że Kościół powinien stać się «służebny i ubogi», zgodnie ze sformułowaniem o. Yvesa Congara. – Sprzedał nieruchomości diecezji, które w centrum miasta Amiens sprawiały wrażenie władzy, Kościoła triumfującego. Umieścił księży i siebie samego w takich samych budynkach, w jakich mieszkali zwykli ludzie. Chciał całkowicie zmienić styl Kościoła. Opuścił burżuazyjny dom, który był siedzibą biskupa, by zamieszkać w wieżowcu, za co został nieco sponiewierany przez burżuazję z Amiens – przyznał bp Noyer.

Nie mam sumienia znęcać się już nad dostojnym jubilatem, Pan Bóg Go osądzi, zamiast tego - dwa łyki statystyki z diecezji Amiens, którą tak wspaniale zarzynał zarządzał towarzysz biskup przez wszystkie lata swojej posługi:

rok kapłani zakonnice parafie
1955 493 900 669

1970 387 524 835

1980 285 442 836
1990 209 351 98
2000 142 253 51
2006 107 201 49
Jak widać po powyższych statystykach, Nowa Wiosna Kościoła Posoborowego przyniosła i przynosi nadal swoje typowe owoce. Jak tak dalej pójdzie, to kościoły staną się niepotrzebne, a dla garstki ostałych posoborowych katolików w każdym z miast diecezji wystarczy czteropokojowe mieszkanie w bloku, kuchenny stół i kapłan w T-shircie oraz szaliku w liturgicznym kolorze z dnia.

Przypomnijmy również, że to jest to samo Amiens, w którym następca dostojnego jubilata nieodpłatnie udostępnia swoją katedrę anglikanom i prawosławnym, a nie wyraża zgody na odpłatne wynajęcie któregokolwiek z kilkuset (!) nieużywanych kościołów, aby kapłani Bractwa św. Piusa X mogli odprawiać wiernym tradycyjne Msze św...

Бурные аплодисменты, переходящие в овацию;
по залу прокатывается мощное "уррраааааа!".
Все встают, долго аплодируя...