wtorek, 10 lipca 2007

Posłuszny jak kard. Vlk

Miłosław kard. Vlk na swoim blogu zamieścił dość zaskakujące omówienie niedawno wydanego papieskiego dokumentu "uwalniającego" Mszę św. Wszechczasów

Text indultu bude časem přeložen a celý uveřejněn. Srovnáme ho s předchozím dovolením Jana Pavla II. a případně s vyšší normou, s liturgickou konstitucí koncilu a poté budou vydány podrobnější směrnice o užívání indultu.

Za jakiś czas zostanie przetłumaczony i opublikowany cały tekst indultu. Porównam go z poprzednią zgodą Jana Pawła II i ewentualnie z ważniejszym dokumentem, z soborową Konstytucją o Liturgii, po czym wydam szczegółowe wytyczne dotyczące korzystania z indultu.


Ośmielamy się zauważyć, że pełna treść indultu jest od soboty opublikowana na stronie Stolicy Apostolskiej. Czyżby Jego Eminencja, Prymas Czech nie znał łaciny? A może nie potrafi przeczytać ze zrozumieniem poniższego tekstu:

Wszystko, co zostało postanowione przez Nas w niniejszym „Motu Proprio” ma być uznawane za postanowione i obowiązujące oraz rozkazujemy by obowiązywało od dnia 14 września tegoż roku od święta Podwyższenia Krzyża Świętego, wbrew wszelkim przeciwnym zarządzeniom.


(foto: Dan Materna, MAFA/MF DNES)