czwartek, 17 września 2009

Posoborowa demolka u św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu

Zbudowany tuż przed II Wojną Światową Ołtarz Wielki. Zdjęcie z początku lat 70-tych

Ołtarz Wielki, za ołtarzem znajdowała się zakrystia, do której prowadziły widoczne drzwi


Ołtarz boczny - po stronie Lekcji


Ołtarz boczny - po stronie Ewangelii. Dzisiaj w jego miejscu stoją malarskie sztalugi z portretem ś+p Jana Pawła II, stojak na parafinowe podgrzewacze imbrykowe i skarbonka


chrzcielnica z paschałem - dobrze widocznie polichromie na ścianach


Zdjęcie z lat 70-tych. Jak widać - zdemontowano już balustradę, a do prezbiterium wstawiono koszmarne, posoborowe mebelki: stolik i mównicę. Ołtarz Wielki ogołocony z kwiatów i ozdób - jeszcze stoi. Freski jeszcze są, podobnie jak górne okno z witrażem. Z wnęk naściennych obok ołtarza usunięto już figury świętych.


Tak wyglądało to samo wnętrze po "dostosowaniu do potrzeb odnowionej liturgii". Wymalowano ściany na biało, zdemontowano ambonę, zamurowano wejścia do zakrystii, wnęki posągowe i okienko nad Ołtarzem wielkim, wszystkie ołtarze (z bocznymi włącznie) zniknęły, figury świętych wylądowały w magazynach, a nad prezbiterium w betonowym kielichu zawisło koszmarne straszydło z metaloplastyki mające symbolizować Ukrzyżowanego. Dzięki staraniom obecnego proboszcza, betonowy kielich z "dodatkami" niedawno zniknął z kościoła. Miejmy nadzieję, że na zawsze.


transept - jak widać nie ma śladu po ołtarzach bocznych
Na początku XXI wieku podczas remontu kościoła odtworzono wnęki na figury świętych, zamurowane w latach 70-tych

"odnowione" prezbiterium