czwartek, 29 października 2009

2009 - Rok Pieszego

Jak informuje serwis KAI, Policjanci z bielskiej drogówki odwiedzają kolejne kościoły znajdujące się w pobliżu ruchliwych arterii komunikacyjnych i przestrzegają wiernych przed niebezpieczeństwami na drogach. W ten sposób funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z księżmi zamierzają chronić życie pieszych. Na niedzielnych Mszach św. w diecezji bielsko-żywieckiej policjanci w ramach ogłoszeń mówią o bezpieczeństwie na drodze, a po liturgii często rozdają elementy odblaskowe i darmowe alkomaty. W minioną niedzielę urządzenia takie trafiły do wiernych parafii pw. św. Bartłomieja w Czańcu, położonej obok ruchliwej i niebezpiecznej drogi łączącej Śląsk z Małopolską. Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej podkomisarz Elwira Jurasz przypomina, że prewencyjne działania podejmowane są w ramach kampanii "2009 - rok pieszego", która ma na celu zminimalizowanie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. Do akcji włączyła się bielsko-żywiecka kuria, a jednym z efektów tej współpracy jest specjalny biuletyn katechetyczny z propozycjami kazań (!!!) i pogadanek przestrzegających pieszych przed niebezpieczeństwami na drogach. W ramach współpracy z policją diecezja uczestniczy także w realizacji specjalnego filmu dla dzieci "Sznupek radzi", w którym policyjna maskotka uczy dzieci bezpiecznych zachowań na drodze.

Nasze propozycje na kolejne lata:

2010 - Rok Bezpieczeństwa Przeciwpożarowego - podczas Liturgii Wigilii Paschalnej, strażacy omówią zabezpieczenia pe-poż, a po Mszy przed kościołem będą prezentować sprzęt gaśniczy i wykrywacze dymu.

2011 - Rok Pacjenta - w świętego Łukasza zamiast kazania będą występy lekarzy różnych specjalności, a podczas dyżurów w konfesjonałach będą udzielać bezpłatnych porad lekarskich. Duszpasterskim wizytom świeckich szafarzy u chorych towarzyszyć będą nadwyczajni felczerzy upoważnieni przez lekarzy do leczenia schorzeń.

2012 - Rok Wody - Po aspersji na sumie, prelekcję o oszczędzaniu wody wygłosi dyspozytor pogotowia wodno-kanalizacyjnego, a dyrektor wodociągów walnie płomienne kazanie o zatwardziałych grzesznikach używających magnesów neodymowych przy licznikach wodnych.

2013 - Rok Światła i Życia - pracownicy spółki dystrybuującej energię elektryczną wraz z członkami Oazy zamiast Ewangelii odstawią teatrzyk pod tytułem "Pajęczarze", przestrzegający przed watowaniem bezpieczników topikowych i nielegalnym poborem energii elektrycznej.