sobota, 4 kwietnia 2009

Szekspir zakochany z inspiracji religijnej

Jego Ekscelencja Biskup Jan Wieczorek, Ordynariusz Gliwicki, w 2006 roku (kiedy to było? jakaś prehistoria!) zarządził, co następuje:

W oparciu o wskazania Magisterium Kościoła, podaję następujące zasady odnośnie organizowania koncertów w kościołach diecezji gliwickiej:

1. W kościołach mogą odbywać się tylko koncerty muzyki religijnej. Niezgodne z prawem jest wykonywanie w kościele muzyki, która nie zrodziła się z inspiracji religijnej i która została skomponowana z myślą o określonych środowiskach świeckich. Dotyczy to tak muzyki dawnej, jak i współczesnej, niezależnie od tego, czy reprezentuje najwyższy poziom, czy też posiada charakter ludowy. Jej wykonywanie oznaczałoby brak szacunku wobec świętości kościoła. W doborze utworów religijnych należy w miarę możliwości uwzględniać specyfikę treści teologicznych różnych okresów roku liturgicznego.


Ciekawe, jak się ma do powyższego zakazu, wydanego - jak Ustawodawca raczył zaznaczyć - w oparciu o wskazania Magisterium Kościoła katolickiego Program IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. G.G.Gorczyckiego?

poniedziałek 13 IV
koncert inauguracyjny
18.00 Bytom
Kościół św. Trójcy, ul. Kwietniewskiego 1

Shakespeare in love

Wykonawca
Emma Kirkby – sopran (Wielka Brytania)
London Baroque Orchestra (Wielka Brytania)

Wstęp wolny

(bezpośrednia transmisja do Polskiego Radia)
Wielkie wydarzenie muzyczne i kulturowe z udziałem najprawdziwszej gwiazdy stylowej wokalistyki renesansowo-barokowej, o światowej sławie i pryncypalnym autorytecie – Emmy Kirkby. Znakomita sopranistka wystąpi w niezwykłym koncercie dworskiej muzyki, prezentującym twórczość jednego z największych dramaturgów i poetów wszechczasów Williama Szekspira, w najzacniejszej oprawie muzycznej czołowych kompozytorów epoki elżbietańskiej i nie tylko. Muzykę jaką usłyszymy zrodziła silna inspiracja intymną i podniosłą zarazem, żarliwą i skromną sztuką wielkiego mistrza. Artystce partnerować będzie jeden z najlepszych kameralnych zespołów muzyki dawnej, sławna London Baroque Orchestra, na historycznych instrumentach.


W sąsiedniej archidiecezji katowickiej czeka nas dodatkowo

Jerzy Fryderyk Handel – Muzyka sztucznych ogni
Jan Sebastian Bach – Toccata i fuga d - moll
Adam Wesołowski – Concerto grosso

Świętochłowice
Kościół pw św. Piotra i Pawła, ul. bpa T. Kubiny 10

Piekary Śląskie
Bazylika NMP, ul. Ks. Ficka 7

Wykonawca
Śląski Chór Puzonowy
Adam Wesołowski – dyrygent

Wstęp wolny

Dwieście sześćdziesiąt lat minęło od pierwszego wykonania jednej z najsłynniejszych suit w historii i pozycji muzyki orkiestrowej w ogóle, jaką jest majestatyczna i optymistyczna Muzyka Sztucznych Ogni Jerzego Fryderyka Haendla.
Skomponowana dla uświetnienia wielkich uroczystości z okazji zawarcia pokoju w Akwizgranie, wymagała użycia nietypowej obsady orkiestrowej, złożonej z pomnożonego składu instrumentów dętych, dla akustycznego zaspokojenia ceremonii plenerowego kontekstu funkcjonalnego.
Dziś, po ponad ćwierćwiecznej karierze tej znamienitej i błyskotliwej kompozycji, prezentujemy ją w nowej, konsekwentnie niekonwencjonalnej obsadzie i instrumentacji. Pomysłową i jakże oryginalną aranżację dzieła na 12 puzonów wykona Śląski Chór Puzonistów, drugi tego typu zespół na świecie, złożony z krajowej czołówki wirtuozów tego instrumentu. Koncert dopełnią skomponowane na zamówienie zespołu Concerto grosso Adama Wesołowskiego oraz słynna Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha.


oraz w Tychach


Parafia św. Benedykta, opata, ul. Nałkowskiej 19

Henry Purcell – Suita z opery Abdelazer
Jerzy Fryderyk Handel – Uwertury z oper: Herkules, Rinaldo, Juliusz Cezar, Alcina, Rodelinda, Salomon
Józef Haydn – Symfonia Pożegnalna fis - moll

Wykonawca
Orkiestra miasta Tychy AUKSO
Marek Moś – dyrygent

Wstęp wolny

W programie koncertu znajdą się najsłynniejsze uwertury i sinfonie z takich arcydzieł muzyki wokalno-instrumentalnej angielskiego baroku jak m.in.:The Fairy Qeen, King Artur Henrego Purcella, Rinaldo, Giulio Cesare, Rodelinda, Alcina, Solomon, Judas Macchabeaus, Hercules Jerzego Fryderyka Handla oraz najwybitniejsze symfonie Józefa Haydna.
Bohaterem koncertu będzie jedna z najlepszych, europejskich orkiestr kameralnych, osławione tyskie AUKSO, pod dyrekcją swojego wybitnego kierownika i założyciela Marka Mosia. Zespół w powiększonym składzie wykona najsłynniejsze uwertury i sinfonie z masek, oper i oratoriów Purcella i Handla, których niezwykłe powodzenie zapewniło funkcjonowanie jako samodzielnych, instrumentalnych fragmentów koncertowych.
Koncert uwieńczy zinscenizowana Symfonia Pożegnalna Józefa Haydna, ostatnia z dwunastu symfonii londyńskich, powstałych po pobycie kompozytora w Anglii i uznawanych za szczytowe osiągnięcia symfoniki klasycznej. Zestawienie tych utworów prezentuje ewolucję instrumentalnej formy symfonicznej od prostych konstrukcji suitowych poprzez trzyczęściową włoską uwerturę, jedną z protoplastycznych form przedsymfonicznych po skończoną formę klasycznej symfonii w najczystszej postaci.


Ciekawe, czy w Katowicach obowiązuje inne Magisterium Kościoła niż w Gliwicach?

Biskup Wieczorek w swojej instrukcji zarządził również:

7. We wnętrzu świątyni należy przestrzegać następujących zasad:
(...)
4. Muzycy i śpiewacy, o ile jest taka możliwość, nie powinni występować w prezbiterium. Najwyższym szacunkiem należy otaczać ołtarz, ambonę i miejsce przewodniczenia celebransa;


O co zakład, że okaże się, iż powyższy warunek jest nie do spełnienia w żadnym z wymienionych kościołów?