sobota, 19 kwietnia 2008

k5. mar1u5z G0rn1ak

Jak pisaliśmy niedawno, Jan Ludwik kard. Cypriani Thorne, metropolita Limy i prymas Peru zakazał był w swojej diecezji udzielania Komunii św. na rękę. Na Forum Frondy wywiązała się na ten temat dyskusja. Jeden z uczestników wymiany zdań, posługujący się nickiem mar1u5z nie omieszkał skrytykować księdza kardynała za „wychodzenie przed szereg” i zredukował sprawę Ciała Chrystusa znajdowanego na podłodze do „problemu organizacyjnego”, wykazując się jednocześnie rażącą nieznajomością prawa kanonicznego i przepisów liturgicznych dotyczących sposobu udzielania Komunii św.

Jak napisał w scenariuszu "Misia" nieodżałowanej pamięci Stanisław Bareja
"Sprawdzić, czy nie ksiądz!"

Czy są państwo ciekawi kim jest ów tajemniczy mar1u5z? Otóż jeden z internautów odkrył, że jest to ksiądz (!) Mariusz Górniak ( foto za serwisem flickr.com ) z kurii archidiecezjalnej lubelskiej, pełniący funkcję zastępcy archidiecezjalnego konsultanta ds. komputeryzacji. Gdy w dyskusji padło słowo „Ksiądz”, mari1u5z usiłował jeszcze rżnąć głupa i wypierał się święceń kapłańskich pisząc <<"Ksiądz" to do mnie? Może być. W końcu powszechne kapłaństwo obowiązuje.>> Przyznał się dopiero przytłoczony niezbitym dowodem w postaci własnego zdjęcia przy ołtarzu.

To, że osoby duchowne występują incognito na forach dyskusyjnych – nie dziwi. To, że zdarza się, że właśnie duchowni są największymi wrogami Tradycji i najbardziej zaciekłymi piewcami sieciowymi posoborowych przegięć w Kościele – też nie dziwi. Przywykliśmy. Natomiast dziwi wypieranie się przez duchownego przyjętych święceń kapłańskich. To już nawet nie skandal. To żenada.

Ksiądz Górniak udziela się również na Wikipedii - z jego profilu wynika, że jest... sceptykiem (co w Polsce jednoznacznie wskazuje na zwolennika "oświeconego" racjonalizmu) a także, że "nie wierzy w astrologię", ale... "urodził się pod znakiem Wagi".

Natomiast dla kurii lubelskiej mamy zagadkę: „czy konsultant ds. komputeryzacji, który nie potrafi zadbać o własną anonimowość w internecie, jest fachowcem czy może dyletantem?”

====

aktualizacja: 19.04.2008 godz. 21:57

k5. mar1u5z na swoim "fotoblogu" zamieścił zdjęcie trzech małolat podpisane: Czy z okazji II klasy gimnazjum przejść na prawosławie, czy nie? Oto jest pytanie. Szkoda, że nie pada odpowiedź.