niedziela, 14 grudnia 2008

List z Dębu

z redakcyjnej poczty:

From: ....@poczta.onet.eu
Sent: Sunday, December 14, 2008 6:20 PM
Subject: Portret Sł. B. Jana Pawła II jako obiekt kultu - opis i zdjęcia

Witam,

bardzo podoba mi się Wasza inicjatywa z piętnowaniem umieszczania obrazów lub rzeźb przedstawiających Jana Pawła II w sposób, jakby był on świętym. Wydaje mi się, że w Polsce jest wiele kościołów, gdzie jest On tak przedstawiany i pomimo mojego ogromnego szacunku i uznania do tego człowieka uważam, że przyjdzie czas na to, by stawiać Jego figury czy obrazy jako obiekt kultu. Przykładem miejsca, gdzie dochodzi do nadużycia jest osławiona kaplica przy centrum handlowym w Katowicach. W sąsiedztwie
(pochodzącego ze zlikwidowanej Kopalni Kleofas - przyp. od redakcji KNO) zabytkowego ołtarza św. Barbary znajduje się portret kogoś, kto ma przypominać Jana Pawła II (wizja artystyczna?), przed którym ustawiony jest klęcznik. Daje to wyraźną zachętę do modlenia się przed tym obrazem. Podobna sytuacja jest zresztą w kościele parafialnym macierzystej parafii, do której należy kaplica - śś. Jana i Pawła Męczenników. Wracając jednak do kaplicy - istnieje grupa pracowników centrum Silesia City Center, która codziennie o godzinie 15:00 przerywa pracę i udaje się do Kaplicy, by tam odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Pomimo wielu próśb, składanych zarówno drogą mailową jak i osobiście w kancelarii parafialnej, aby w Kaplicy umieścić na stałe obraz Jezusa Miłosiernego, ten obraz nie pojawił się w kaplicy, natomiast ciągle umieszczony jest tam portret przypominający osobę Sługi Bożego Jana Pawła II. Przychodząc w ciągu dnia można zauważyć, jak ludzie klęczą przed tym obrazem modląc się, podobna sytuacja ma miejsce w trakcie mszy świętych, po przyjęciu Komunii.
Wydaje mi się, że taka sytuacja nie jest dobra, tym bardziej, kiedy wierni pragną zainstalowania wizerunku Jezusa Miłosiernego, a także dlatego, że lepiej byłoby uświadomić Parafian, kim była św. Barbara, o której tak mało wiemy.

Kaplica ma swoją stronę informacyjną, gdzie na zdjęciach widzimy obraz, o którym mówię. Przesyłam linki do kilku takich zdjęć z nadzieją, że znajdą się one w Waszej "galerii" na stronie:

http://www.kaplica.silesiacitycenter.com.pl/gal6/xl800150.jpg
http://www.kaplica.silesiacitycenter.com.pl/gal6/xl800136.jpg
http://www.kaplica.silesiacitycenter.com.pl/gal6/xl800134.jpg
http://www.kaplica.silesiacitycenter.com.pl/gal7/71208/xl800592.jpgCóż dodać... Mamy nadzieję, że czyta nas Metropolita Górnośląski, Abp Damian Zimoń. Księże Arcybiskupie - wierni pokornie proszą! My przyłączamy się do ich próśb!