środa, 16 grudnia 2009

Przywróćmy piątkowy post od mięsa!

Przywróćmy piątkowy post od mięsa – apeluje holenderski biskup Gerard de Korte. Kościelne przykazanie powstrzymania się od pokarmów mięsnych w dniu upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa zostało zniesione po Soborze w niemal wszystkich Kościołach zachodnich. Dziś okazuje się, że był to krok zbyt pochopny i to z powodów nie tylko ascetycznych. O powrót do postu zaapelował w ubiegłą niedzielę ordynariusz północnoholenderskiej diecezji Groningen-Leeuwarden w ramach ekologicznej debaty, która towarzyszy klimatycznej konferencji w Kopenhadze. Wzywając do powstrzymania się od jedzenia mięsa bp de Korte ma na uwadze nie względy religijne, lecz czysto ekologiczne. Produkcja mięsa wiąże się bowiem z ogromną emisją dwutlenku węgla do atmosfery.

Konferencjom episkopatów przypominamy: każdy bzdurny komunikat z konferencji plenarnej, powielony w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy dla wszystkich parafii, to pół hektara lasu, który trzeba wyciąć, aby wyprodukować papier. Każda plastikowa atrapa świecy i każdy litr oleju parafinowego to mniej miejsc pracy dla pracowitych rojów pszczół! Każdy niebiodegradowalny, badziewny chiński ornat z poliestru, to zanieczyszczenie środowiska!

Niech żyje św. Ekologia i św. Spokój!
Pora na dobranoc...

Dzisiaj Środa Suchych Dni Adwentowych. Podejmijmy post w intencji biskupów na całym świecie, może Pan Bóg się nad nami zlituje.