piątek, 8 stycznia 2016

Biskup Rzymu znowu nadaje, a papież Benedykt komentuje

Biskup Rzymu nadaje

http://gloria.tv/media/faHinSvyXHV

Papież komentuje

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że w ruchach Kościelnych ery posoborowej, pojawiało się często zapomnienie, lub nawet tłumienie, pytania o prawdę: tutaj może spotykamy się z problemem kluczowym dzisiaj dla teologii i pracy duszpasterskiej. Prawda jest uważana za zbyt wygórowane żądanie, triumfalizm, który nie może już absolutnie być dozwolony.
Jasno widzicie to zachowanie w kryzysie, które uderza w praktykę i model misjonarza. Jeżeli nie uczynimy prawdy ważnym punktem w rozgłaszaniu naszej Wiary i jeżeli ta prawda nie jest już zasadnicza dla zbawienia człowieka, w takim razie misje tracą swoje znaczenie.
W istocie wniosek jest wyciągnięty i został wyciągnięty dzisiaj, że w przyszłości powinniśmy jedynie starać się, by chrześcijanie byli dobrymi chrześcijanami, dobrzy muzułmanie muzułmanami, dobrzy hinduiści dobrymi hinduistami i tak dalej.
I jeżeli dotrzemy do tych wniosków, w jaki sposób dowiemy się, kiedy ktoś jest "dobrym" chrześcijaninem, lub "dobrym" muzułmaninem?
Idea, że wszystkie religie są - traktując je na poważnie - jedynie symbolami tego, co jest niezrozumiałe, zdobywa przestrzeń w teologii i już wniknęła do praktyki liturgicznej.
Kiedy sprawy dochodzą do tego punktu, Wiara jest pozostawiona za plecami, ponieważ Wiara naprawdę polega na wierze w prawdę tak dalece, jak jest ona znana.
(Józef kard. Ratzinger AD 1988)