poniedziałek, 31 sierpnia 2009

Nocne czuwanie

czuwać
1. «być czujnym»
2. «pilnować kogoś, czegoś»
3. «nie spać»

Oczywiście w Kościele posoborowym pojęcie "nocne czuwanie" nabrało nowego, zupełnie odmiennego znaczenia: pośpiewać, potańczyć, poklaskać, obejrzeć teatrzyk, zakąsić, popić i - ogólnie - dobrze się bawić. Gdzieś tam, pomiędzy te wszystkie atrakcje wplata się celebrację Najświętszej Ofiary oraz Adoracje Eucharystyczną.

Trzy przykłady, pierwsze z brzegu (z pierwszej strony wyników z Googla):

Plan "nocnego czuwania" młodzieży Katowic - marzec 2009

21.00 – Apel Jasnogórski i „Pierwsze spotkanie…”
21.15 – WOLNOŚCI PRAGNĘ PONAD WSZYSTKO – inscenizacja w wykonaniu teatru „KEFAS” działającego przy parafii O.O. Franciszkanów w Katowicach
22.00 – Manhattan śpiewa i tańczy dla Jezusa
22.30 – Przygotowanie do Sakramentu Pokuty i Pojednania – ks. Michał Wilk
22.45 – Okazja do spowiedzi i Adoracja Najświętszego Sakramentu
24.00 – EUCHARYSTIA
1.00 – Posiłek w domu katechetycznym „Nazaret” 75 minut - tyle samo, co na Adorację! Brawo! - Dextimus
2.15 – „Live House”
2.30 - „Żyj godnie” - spotkania w grupach
3.30 – Prezentacja grup
4.00 – Modlitwa uwielbienia
5.00 – Jutrznia

-----------

Tak było w maju… u księży Werbistów

Zebrana młodzież mogła także obejrzeć przedstawienie teatralne przygotowane przez kleryków werbistów i młodzież z Pieniężna. W prostych, niekiedy pełnych humoru scenach mogliśmy zobaczyć, co powoduje w życiu brak miłości lub jej niewłaściwe rozumienie. Na czuwaniu nie zabrakło wielu radosnych śpiewów, adoracji Najświętszego Sakramentu z okazją do Spowiedzi Świętej, a centrum spotkania stanowiła Eucharystia. Tym razem sprawowali Ją kapłani - werbiści, którzy tydzień temu w naszym seminarium przyjęli święcenia kapłańskie. Była to ich Msza Święta prymicyjna, po której każdy mógł otrzymać indywidualne błogosławieństwo. Ci, którzy mieli jeszcze siłę, po Mszy Świętej udali się na naszą salę gimnastyczna na zabawę przy muzyce.


-----------

VI Ogólnopolskie Nocne Czuwanie modlitewne w intencji powołań w Kalwarii Zebrzydowskiej - z soboty na niedzielę (13/14 czerwca 2009 r.)

Program czuwania obejmował Eucharystię, modlitwę różańcową i Apel Jasnogórski. Następnie przy ołtarzu polowym odbył się interesujący koncert ewangelizacyjno-powołaniowy zespołu młodzieżowego „Drogowskaz” z Leżajska i kleryckiego oo. Bernardynów „San Damiano” z Kalwarii Zebrzydowskiej. Przeplatany był świadectwami osób różnych stanów: małżonków, kapłana i sióstr zakonnych. O północy uczestnicy wzięli udział w agapie. Następnie udali się na adorację Najświętszego Sakramentu w bazylice kalwaryjskiej. Kolejnym punktem czuwania była Droga Krzyżowa dróżkami kalwaryjskimi. Rozpoczęła się ona przy kaplicy Piłata, a zakończyła przy kaplicy Grobu Pana Jezusa. Następnie obok pomnika papieskiego odśpiewano „Barkę” i pomodlono się o rychłą kanonizację Sługi Bożego Jana Pawła II. Poranna Eucharystia, sprawowana w bazylice, zwieńczyła całonocne czuwanie.