niedziela, 4 czerwca 2006

Zapraszamy do reklamy

Jak donosi Informacyjna Agencja Radiowa, podczas remontu bazyliki świętego Antoniego w Padwie reklamy sponsorów będą znajdować się wewnątrz świątyni.

Jednym z argumentów opiekujących się bazyliką ojców franciszkanów był fakt, że każdego roku odwiedzają ją trzy miliony pielgrzymów i turystów. Magia tej liczby zrobiła swoje i znaleźli się chętni, głównie banki, którzy sfinansują jej renowację. Nie są to małe sumy, skoro normalna konserwacja zabytku kosztuje rocznie milion euro. Choć na reklamy zgodził się delegat papieski do spraw sanktuarium, wielu miejscowych duchownych uważa, że umieszczanie reklam wewnątrz kościoła to już przesada. Wciąż świeża jest pamięć o skandalu, jakim było w Rzymie w okresie Wielkanocy pojawienie się na jednym z kościołów gigantycznego plakatu filmu "Kod da Vinci" (chodzi o remontowany kościół pw. św. Pantaleona - na zdjęciu). Zdjęto go po fali protestów, a władze kościelne zapowiedziały, że będą ostrożniejsze w wyborze sponsorów.

Niniejszym witamy Padwę w "elitarnym" gronie miast (Kraków, Wiedeń, Rzym), w których Domy Boże służą jako powierznia reklamowa. Proponujemy, aby w Padwie podczas przepowiadania Ewangelii Mt 25:27 zmodyfikowano rubryki:
Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom (sacerdos elevat oculos ad pronuntiatium) a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność.

Jak pamiętamy, na krakowskim Kościele Mariackim wisiały niegdyś reklamy firmy telekomunikacyjnej Netia oraz pies bernardyn spółki ubezpieczeniowej "Winterthur" z hasłem "przyjaciel, któremu możesz zaufać". Dwójka młodych ludzi usiłowała przesłonić zwierzaka prześcieradłem z wymalowanym hasłem JEZU, UFAM TOBIE, ale zgarnęła ich wezwana przez rektora świątyni policja.


Zaś na wiedeńskiej katedrze św. Szczepana podczas remontu wisiały sobie reklamy banków i firm ubezpieczeniowych. Z jednej strony bluźniercze hasło: "żaden dom nie jest zbudowany na wieczne czasy",
a z drugiej jeszcze głupsze: "tylko jedna osoba rozume wasze troski lepiej niż my"


Jeśli zaś chodzi o datki przekazywane na remonty świątyń - cytat z klasyki:

Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. (Mt 6:2n)