środa, 26 października 2011

Parafia NMP Królowej Męczenników w Wójtowie

naszej internetowej peregrynacji po parafiach Kościoła posoborowego trafiliśmy dzisiaj do Wójtowa, do parafii NMP Królowej Męczenników. Parafia stanowi wręcz podręcznikowy przykład posoborowej degrengolady organizacyjno - doktrynalno - dyscyplinarnej, więc swoim zwyczajem pozwalam sobie na zamieszczenie kilku zdjęć ze strony parafialnej opatrzonych oryginalnym opisem i moim komentarzem.
Swoją drogą niezłym wyczynem jest stworzenie strony parafialnej, na której ani razu nie został użyty wyraz Chrystus - w kółko tylko jest o Jezusie, Matce Jezusa itp.


W piątek (13 lutego) została odprawiona msza św. w intencji wszystkich chorych, udzielono sakramentu chorych

Jak widać udzielano go wszystkim jak leci, po kolei. A posoborowy Kodeks Prawa Kanonicznego wyraźnie stanowi w kan. 1004:

§ 1. Namaszczenia chorych można udzielić wiernemu, który po osiągnięciu używania rozumu, znajdzie się w niebezpieczeństwie śmierci na skutek choroby lub starości.

§ 2. Sakrament ten wolno powtórzyć; jeśli chory po wyzdrowieniu znowu ciężko zachoruje lub jeśli w czasie trwania tej samej choroby niebezpieczeństwo stanie się poważniejsze.

Niestety parafianie traktują najwyraźniej ten sakrament jak "maść na odciski" - nie zaszkodzi, a może pomoże...

KKBiDS kilka lat temu w swoim biuletynie pisała:
(...) poważnym nadużyciem jest coraz bardziej rozpowszechniająca się praktyka zachęcania do przyjmowania sakramentu namaszczenia wszystkich, którzy np. ukończyli 65 lat, a nawet tych, którzy tylko aktualnie "źle się czują". (...) niedopuszczalne jest masowe udzielanie sakramentu namaszczenia w czasie misji czy rekolekcji wszystkim, którzy odpowiednio zachęceni pragną go przyjąć, ale nie są w niebezpieczeństwie [śmierci] z powodu choroby lub starości. (...)Pastor ks. mgr Marcin Pilch - duchowny Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego mówił o jedności w Kościele chrześcijańskim w kontekście nauczania proroka Ezechiela. Przypomniał, że powinniśmy najpierw pojednać się w naszych małżeństwach, rodzinach i wspólnotach parafialnych. Każdy z nas musi uświadomić sobie co i ile oddziela go od Jezusa. Na koniec każdej mszy świętej Pastor wszystkim pobłogosławił posługując się słowami z Listu Św. Pawła do Kolosan.

Jaki tam z tego kacerza "ksiądz" czy "duchowny"? Zwykły świecki najemnik etatowy. Pastor to się zna na jedności, jak ślepy na kolorach. Ciekawe, czy ksiądz proboszcz wpuszcza za kontuar i pozwala błogosławić swój lud dowolnemu świeckiemu, który wyrazi taką wolę i ochotę?2 kwietnia przeżywaliśmy IV rocznicę śmierci Jana Pawła II. Podczas nieobecności księdza proboszcza, który głosił rekolekcje w Nidzicy i Morągu, Parafianie: Teresa Rogowska, Regina Pisowłocka i Leszek Kalinowski przygotowali pouczający program o Papieżu w oparciu i Jego Testament i listy pisane obecnie i składane przy grobie w podziemiach Watykanu. Młodzież parafialna z podziałem na role przeczytali przygotowany tekst.

Jak widać ołtarz przydaje się jako stół konferencyjny, można się na nim rozłożyć z gratami.W Pierwszą Niedzielę Adwentu w naszej parafii odbył się koncert muzyki wokalnej. Ks. Zbigniew Stępniak (rezydent naszej parafii) - śpiewający pięknym basem wykonał romanse rosyjskie, pieśni o miłości i tęsknocie.
nawet nie wiem, jak skomentować... Adwent i ruskie romanse śpiewane przez księdza amanta w garniturze pod krawatem...1 stycznia o godz. 17.00 tradycyjnie modliliśmy się w intencji Firmy Tewes- Bis, której zawdzięczamy bardzo wiele, szczególnie jej prezesowi i właścicielowi Panu Januszowi Skowrońskiemu, który jak zwykle przemówił do wszystkich ciepłymi słowami.
Msza święta sponsorowana?


[tu było zdjęcie]

[zdjęcie i nazwiska w opisie poniżej
zostały usunięte na prośbę
skierowaną przez członków zespołu -
Redakcja KNO]

14 lutego na wszystkich mszach świętych liturgię uświetnił nasz zespół muzyczny w starym składzie (Marcin P[...]- perkusja, Igor T[...]- gitara basowa, Arkadiusz P[...]- gitara) połączony z nowym składem (Michał K[...]- gitara, Jędrzej P[...]- gitara).
Jaaasne, co tam jakieś zakazy episkopatu dotyczące używania gitar elektrycznych i perkusji do celów liturgicznych, co tam jakaś zmurszała instrukcja Musicam Sacram... Trza z postępem iść!


[tu było zdjęcie]

[zdjęcie i nazwiska w opisie poniżej
zostały usunięte na prośbę
skierowaną przez członków zespołu -
Redakcja KNO]

Wierni chętnie śpiewają z towarzyszeniem naszego zespołu (Jędrzej P[...], Agnieszka P[...] i Michał K[...]). Dziś przeważały pieśni do Ducha Świętego. Duchu Święty naucz nas prawdziwej pokuty i odmiany życia
Możeby tak Duch Święty zaczął od czegoś drobnego, np. nauczenia przestrzegania zakazu używania gitar elektrycznych w kościele?


Młodzież była dobrze przygotowana do egzaminu przed Bierzmowaniem, ale stres jest zawsze. Egzaminował ks. dr Adam Bielinowicz
Stres? Ja tu widzę totalne rozluźnienie i atmosferę knajpianą...


W niedzielę 2 maja usłyszeliśmy piękne pieśni barokowe: J. S. Bacha, Buxtechudego, Kacciniego w wykonaniu ks. Zbigniewa Stępniaka (śpiew), Lucyna Żołnierek.
Ks. Zbigniew to ten facet w garniaku pod krawatemW niedzielę 9 maja usłyszeliśmy historię Mazurka Dąbrowskiego według scenariusza Pani Teresy Rogowskiej
święty Mazurku Dąbrowskiego.... Ale osochozi?
[tu były zdjęcia]

[zdjęcia
zostały usunięte na prośbę
skierowaną przez hednego z rodziców dzieci -
Redakcja KNO]

Wszystkie dzieci brały czynny udział w liturgii, czytały i śpiewały.
Logiczne. Bez tego obecnie "Komunia się nie liczy".Jesienią ubiegłego roku odwiedził naszą parafię ks. prałat Henryk Piotr Błaszczyk- proboszcz z Klebarka Wielkiego.
Fajna sutanna i pompony księże prałacie!


Mały Tymoteusz powoli idzie do ołtarza... W naszej parafii msza św. niedzielna o 11.00 otwarta jest na obecność małych dzieci. Pozwalamy, aby czuły się tu swobodnie. Dorośli muszą to zrozumieć
Bardzo przepraszam, ale ja jestem dorosły i nie potrafię tego zrozumieć.

Ks. Lech (Gralak) już głosi rekolekcje, śpiewa pięknie i uczy naszych Parafian. Zapraszam
Niech się chłopak zdecyduje, czy Mszę odprawia, czy gra.Pan Mirosław Dobrzyński- szafarz nadzwyczajny eucharystii odnowił dzwonek mszalny
To ciekawe, bo Watykan wielokrotnie przypominał, że nadzwyczajni szafarze Eucharystii nie istnieją.


W Wielki Piątek młodzież pięknie czytała Mękę Jezusa
Ciekawe, czyje kwestie czytali "ministranci płci żeńskiej"? I po co?


Dzieci chętnie przychodzą po odbiór obrazków po każdym nabożeństwie majowym.
Proszę zwrócić uwagę jak to dzieci przychodzą bezgustownie ubrane na nabożeństwo. I jakie ładne "różańce" mają na szyjach... O Sancta Nokia... Ciekawe swoją drogą kiedy zamiast obrazków dzieci zaczną zbierać MMS-y?


26 maja gościliśmy kolegów księdza Krzysztofa w związku z 16 rocznicą święceń kapłańskich. Parafianie przygotowali życzenia i kwiaty, Ave Maria Cacciniego wykonał ks. Zbigniew Stępniak.
Ks. Krzysztof - jak rozumiem - akompaniował na organach. Mógł se ornat przynajmniej zdjąć, jeśli już koniecznie musiał grać...Jak widać, "droga krzyżowa" w kościele parafialnym ma XV stację "Zmartwychwstanie", a zgodnie z Enchiridion Indulgentiarum Pawła VI odpust można uzyskać wyłącznie odprawiając drogę krzyżową XIV - stacyjną...


to jest zdjęcie z którego pobrano powyższy wycinek


Ks. Krzysztof pokazał swoim ministrantom Szymonowi, Arturowi, Karolowi i Dominikowi uczelnię w Olsztynie, w której kształcą się klerycy, aby być kapłanami Jezusa.
Ciekawe dlaczego ks. Krzysztof nie wziął na wycieczkę swoich "ministrantów płci żeńskiej"? Czyż one nie chcą być "kapłankami Jezusa"? Swoją drogą koloratka musi strasznie wrzynać się w szyję.Artur Pyśk i Dominik Ejzak razem z ks. Krzysztofem ćwiczą pieśni dla Jezusa
Gitarzysta bezgustownie zakłada nogę na nogę. Proszę zwrócić uwagę, że próby odbywają się w kościele (na ścianie widać jedną ze stacji Drogi Krzyżowej), kilka metrów od tabenakulum.


Naszą parafię odwiedziły gorliwe Parafianki z Łęgajn. Wspominaliśmy zmarłego ks. Tadeusza i rozmawialiśmy o nowych planach nowego proboszcza- ks. Ryszarda.
Odwiedzających przyjął i ugościł ks. Krzysztof Bumbul, to ten koleś w rozchełstanej podkoszukce, z seksownie odsłoniętym brzuchem i bielizną wyłażącą z gaci.


[tu było zdjęcie]

[zdjęcie
zostało usunięte na żądanie rodziców Julii P.
-
Redakcja KNO]

Radość- nowi ministranci: Julia P. [nazwisko usunięte na żądanie rodziców - redakcja KNO] i Jakub Stankiewicz. Rodzicom podziękowanie a Jezusowi chwała
Taa... Pan Jezus zapewne bardzo się cieszy z "ministranta" o imieniu Julia. Na stole z dykty pełnicym obowiązki ołtarza widzimy trzy bezgustowne diesle zamiast sześciu świec, w tle z boku widać stalowoszare drzwiczki przypominające szafkę z bezpiecznikami - to tabernakulum.
-----------------------------------------------------------------------

Aktualizacja - 28.10.2011 godz. 16:26

Czytelnicy poinformowali mnie, że strona parafialna "nagle" została "odchudzona" o galerię zdjęciową. Czyżby ksiądz proboszcz wstydził się swoich osiągnięć?
Na szczęście w Guglownicy można nadal znaleźć kopie zarówno strony głównej jak i galerii