środa, 18 kwietnia 2007

Posoborowe instrukcje stanowiskowe

Na stronie Uczelnianego Ośrodka Katolickiego przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles znaleźć można kuriozalne "instrukcje stanowiskowe" dla "jednostek zaangażowanych".

Co ciekawe, na zaktualizowanej stronie UCCLA powyższe "instrukcje stanowiskowe" są już zahasłowane. Ciekawe, dlaczego? Cóż za tajemnice skrywają przed nami?

Na początek "instrukcję dla zakrystianina", w której czytamy między innymi:

Przed Mszą:
(...)
4. Przygotować Chleb i Wino
1. Rozmrozić chleb zgodnie z instrukcją umieszczoną nad kuchenką mikrofalową
2. Położyć kromki na talerzu - 3 lub 4 o 10.30 i 19.00, 1 lub 2 o 21.00
3. Nalać wina do karafki


Śliczne, prawda? Zwłaszcza ten chlebek w kromkach z mikrofalówki...

Jedźmy dalej - kolej na "kierownika zgromadzenia"

kilka najciekawszych fragmentów:

Twoim zadaniem jest pomoc i koordynacja wszystkich osób zaangażowanych w liturgię (włącznie z przewodniczącym) aby nasza Eucharystia była celebracją naszej wspólnoty

Przed Mszą:
(...)
- upewnij się, że lektorzy wiedzą o wszystkich zmianach w czytaniach. (...)
- przydziel odpowiednie stanowiska szafarzom Eucharystii, aby uniknąć zamieszania podczas Mszy.
- sprawdź, czy przygotowano 3 kromki (kapłan i 2 szafarzy) i 3 kielichy o 10.30 i 19.00, 2 kromki (kapłan i 1 szafarz) oraz 2 kielichy o 21.00
- poproś dwie siedzące obok siebie osoby, aby przyniosły chleb i wino po modlitwie wiernych.
(...)
Zbierz całą ekipę na wspólną modlitwę z Przewodniczącym, idealnie będzie jeśli uczynisz to na 10 minut przed Mszą.

Podczas Mszy:
(...)
- przypomnij osobom, które przynoszą chleb i wino, że mają nie klękać przed ołtarzem
(...)
- Ogłoszenia: Po modlitwie po Komunii i przed końcowym błogosławieństwem odczytaj ogłoszenia albo przedstaw osoby, które będą je odczytywać. Ogłoszenia są napisane oficjalnym językiem, ale staraj się ubarwić je wykorzystując swoją osobowość i poczucie humoru, mów głośno i wyraźnie.
- Pod koniec Mszy o 10.30 zawsze poproś zgromadzonych, aby pozostali na chwilę, na kawę, sok i pączki.


Jasno widać, że kierownik zgromadzenia, to taki "wodzirej", albo "ka-o-wiec"

I na koniec - oczywiście - "szafarz Eucharystii"


Przed Mszą:

Przybądź do zakrystii i zamelduj się u kierownika zgromadzenia. Może on ci wyznaczyć konkretne stanowisko, albo po prostu wyznaczy się do szafowania chlebem lub kielichem. (...)

Podczas Mszy:

Podejdź do ołtarza zaraz po tym, jak przekażesz osobom ze swojego otoczenia znak pokoju. Zatrzymaj się przy stoliku, aby pobrać dodatkowe cyboria, pateny i puryfikaterze. (...) Osoba rozdzielająca kielichy powinna podejść do ołtarza od strony zespołu muzycznego. Ta sama osoba rozlewa wino do kielichów po czym stawia dzbanek na stole przewodniczącego. Reszta osób (po dwie na talerz) pomagają dzielić na niewielkie kawałki Eucharystyczny Chleb (...)
Udaj się do swojego stanowiska komunijnego. Jeśli nie wiesz, gdzie stanąć, spytaj o to przed Mszą kierownika zgromadzenia. Jeśli trzymasz kielich, staraj się stać w oddaleniu od osoby z talerzem, aby mogła się uformować kolejka. Jeśli szafujesz chlebem i winem, możesz dodatkowo wypowiedzieć imię osoby, jeśli ją znasz, np. "Pawle, Ciało Chrystusa" albo "Zofio, Krew Chrystusa". Udziel błogosławieństwa każdemu,kto podchodzi z ręką na sercu lub ramieniu. Udziel również błogosławieństwa małemu dziecku, które samo podeszło albo które jest trzymane przez rodzica. Połóż swoją rękę na jej/jego barku lub głowie i wypowiedz krótkie i neutralne (niektórzy z nich mogą nie być katolikami ani chrześcijanami) błogosławieństwo, np. "Niech Pan błogosławi cię i umacnia oraz obdarzy cię mądrością" albo podobne słowa.

Gdy zakończy się komunia wiernych, zbierz się z innymi szafarzami i przewodniczącym za ołtarzem. Wszyscy spożyjecie chleb w tym samym momencie. Pożuj go chwilę, a następnie popij i przekaż kielich kolejnej osobie.

Uprzątnij ołtarz. Kiedy już wszyscy przyjmą Komunię, osoba, która umieściła dzbanek na stole przewodniczącego, powinna wypróżnić go do jednego z kielichów. Reszta szafarzy zanosi pozostawiony chleb, kielichy, puryfikaterze i korporał z powrotem do zakrystii, z najwyższym możliwym uszanowaniem (sic!). Zapal małą świeczkę obok świętych fragmentów i SPIESZ Z POWROTEM DO ZGROMADZENIA! Bez ciebie nie możemy kontynuować!

Po Mszy:
1. Zbierzcie się w zakrystii i spożyjcie wszystkie pozostałe fragmenty konsekrowanego chleba i resztę wina. Jeśli zostało tego dużo, poproś o pomoc innych wiernych ze zgromadzenia (...)


Na początku chciałem to skomentować, ale w trakcie tłumaczenia mi się odechciało.

Może Ojciec święty wpadnie na pomysł napisania "Redemptionis Sacramentum dla Idiotów", najlepiej z obrazkami, albo nawet w formie komiksu, żeby nawet takie posoborowe tłumoki zrozumiały?