wtorek, 17 kwietnia 2007

Równaj do Zachodu, czyli szafarki ante portas

Jak podaje Gazownia, na mocy wskazań Konferencji Episkopatu Polski rozdawać komunię świętą będą mogły siostry zakonne, a nawet kobiety świeckie, które złożyły specjalne śluby (tzw. niewiasty życia konsekrowanego). Jedyne wymagania to wiek od 25 do 65 lat, "zaangażowanie w życie Kościoła", "wzorowe życie moralne" oraz "poważanie wśród duchowieństwa i wiernych". Dokument został już podpisany przez abp. Józefa Michalika, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W najbliższych dniach polscy księża mają dostać specjalne instrukcje w tej sprawie.

Jak można się domyślać, za parę lat "wytyczne" zostaną rozszerzone na wszystkie kobiety (aby usankcjonować stan faktyczny - wytycznych przecież i tak nikt nie będzie przestrzegać) i będzie git.

Kurialiści jak zwykle tłumaczą się słowami:
Chodzi o to, by stworzyć pomoc dla księży w sytuacji, gdy na przykład podczas mszy wiele osób przystępuje do komunii i tworzą się kolejki (ks. prof. Stanisław Czerwik - zastępca przewodniczącego Komisji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski)

Z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że mimo iż coraz mniej Polaków chodzi co niedziela do kościoła, to jednak systematycznie rośnie odsetek przystępujących do komunii. O ile w 1980 r. było to ok. 8 proc wiernych, teraz jest to ok. 20 proc.

Tyle doniesienie prasowe. My jednak chcielibyśmy zauważyć, że w roku 1980 do kościoła co niedziela chodziło ponad 90% Polaków. Policzmy: 8% z 90 = 7,2. Obecnie co niedziela chodzi 40% Polaków. Policzmy znowu: 20% z 40 = 8,0. Czyli PRAKTYCZNIE NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO. Nadal do Komunii św. chodzi TYLE SAMO ludzi (w liczbach bezwzględnych)

Szanowny Księże Profesorze, uprzejmie proszę, aby nie robić ze mnie idioty. Na maturze (Rok Pański 1992) z matematyki miałem piątkę, ale tego typu obliczenia potrafi przeprowadzić byle dwunastolatek. Tylko mu się najczęściej nie chce.