piątek, 8 listopada 2013

Franciszek nie zamyka dyskusji, nawet w sprawie homoseksualistów czy aborcji

Tako rzecze rabin Abraham Skorka w wywiadzie zamieszczonym w sieci przez telewizję CNN

kilka cytatów:

- Papież Franciszek żyje z głową w niebie a jednocześnie stąpa po ziemi, a Ratzinger [sic!] żył całkowicie w niebie

- Papież Franciszek udowodnił, że jego papiestwo będzie inne. Uwydatni pokorę i głęboką refleksję, a nie pompatyczność albo doktrynerstwo

- kardynał Bergoglio w książce [Między niebem a ziemią] pisze, że celibat "to kwestia dyscypliny a nie wiary". On powiedział mi kiedyś: spójrz, ja akceptuję tę tradycję, ale to nie jest dogmat. To jest tylko tradycja i może kiedyś w przyszłości może ona ulec zmianie". Nie zapominajmy, że za nim stoi 2000 lat historii, ale on miał bardzo otwarty umysł, zdolny do refleksji nad tymi sprawami. Dla niego nie istnieją sprawy, które nie podlegają dyskusji czy refleksji, nawet homoseksualizm czy aborcja.

- Nie wiem, co papież zmieni w Kościele "w sposób pragmatyczny", czy będzie to na przykład rola kobiet. Ale czego jestem naprawdę pewien, to to, że on podejmie refleksję nad tym, co można zmienić. Rozpocznie debatę. Niezaprzeczalnie da Kościołowi katolickiemu nową twarz.

- Od czasu, gdy został papieżem, częściej się śmieje. Dawniej śmiał się, ale rzadziej, a obecnie wie, i wychodzi to z jego serca, że musi przekazywać obraz nadziei, nadziei poprzes swój śmiech.