sobota, 16 listopada 2013

Traktor ma TRZY DOBRE KOŁA!

Czyli Wojciech Teister w Trybunie Ludu Bożego kolejny raz zaklina rzeczywistość. Polecam lekturę komentarzy pod felietonem i dodawanie własnych. Jeśli kogoś stać, może podesłać panu redaktorowi butlę z tlenem. I amoniak.

aktualizacja: 17.11.2013

Pan redaktor ucieszył się i pochwalił się na swojej stronie pejsbukowej. Można Mu tam wpisywać gratulacje. Przy okazji, pan redaktor wyjaśnił, że tytułowe określenie W Kościele nigdy nie było lepiej   absolutnie nie oznacza, że jest świetnie i nie mamy nad czym pracować.

Po wpisaniu do guglownicy frazy "catholic France statistics" (wiadomo, Francja, najstarsza córa Kościoła, niegdysiejszy eksporter misjonarzy na wszystkie kontynenty) jako pierwszy wyskoczył mi artykuł z marca 2013 r., w którym czytamy m.in.:
- 35% mieszkańców Francji ogółem i 63% francuskiej młodzieży deklaruje bezwyznaniowośc, czyli ateizm
- 5% (słownie: pięć procent) osób deklarujących się jako katolicy pojawia się w każdą niedzielę na Mszy świętej w kościele
- dk Innocenty Feugna, import z Afryki, żali się, że na jego nabożeństwa przychodzą sami emeryci, których jest coraz mniej, bo starzeją się i umierają. Młodzieży brak.
- średnia wieku francuskiego kapłana to obecnie 75 (słownie: siedemdziesiąt pieć) lat. Młodzi kapłani muszą być importowani z zagranicy, głównie z Afryki.
- w ciągu minionych 13 lat liczba chrztów spadła o 25% a liczba zawieranych małżeństw - o 40%
- wiele parafii zlikwidowano z braku wiernych. Kościoły są sprzedawane i przerabiane na domy, hotele, restauracje i dyskoteki

Czyż trzeba lepszego dowodu za tezą, że w Kościele nigdy nie było lepiej ?

Aktualizacja: 18.11.2013

Redaktor Wojciech Teister kontynuuje egzegezę swojej tytułowej tezy "w Kościele nigdy nie było lepiej". W komentarzach pod swoim artykułem wpisał:

Nie napisałem, że nie ma kryzysu, napisałem, że nie ma upadku. To zdecydowania różnica jest jednakCzyli już wiemy, że "jest kryzys", ale mimo to "w Kościele nigdy nie było lepiej" i "nie ma upadku". Biorąc na logikę (czy redaktor Teister uczęszczajac przez 4 lata do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, którego - jak sam przyznaje - nie ukończył, miał zajęcia z logiki?), skoro "nigdy nie było lepiej" znaczy to samo, że "zawsze było tak samo lub gorzej" to należałoby to wykazać. Niestety, badania polskich socjologów, choćby prof. Józefa Baniaka z Poznania nie pozostawiają złudzeń, że jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Według danych z 2007 roku:

Trzy czwarte Polaków zgadza się z nauczaniem Kościoła na tematy duchowe, połowa - z głoszonymi wartościami moralnymi. Prawie dwie trzecie odrzuca nauczanie na tematy publiczne, dotyczące sprawowania władzy. Od 10 lat jesteśmy jednak coraz bardziej krytyczni: wskaźniki akceptacji nauczania Kościoła spadły o ok. 10-20 proc. Przykładem jest stosunek do rozwodów: w ciągu dekady dwukrotnie wzrosło przyzwolenie na rozpad małżeństwa. W 1999 r. 43 proc. respondentów twierdziło, że rozwodu nie da się usprawiedliwić nigdy, 25 proc. miało nastawienie liberalne. Dzisiaj 44 proc. Polaków usprawiedliwia rozwód, a 23 proc. trwa przy negacji takiego rozwiązania. Wzrosła też liczba rozwodów: w 1989 r. było ich 47 tys., w 2007 r. - 65 tys.
(...)
Najbardziej niepokoją uzyskane przez prof. Baniaka wyniki badań gimnazjalistów. Większość młodych nie tyle kontestuje religijność, co jest im ona obojętna.- Śmieją się z tego - mówi gorzko socjolog. - Ponad połowa nie zna elementarnych modlitw. Ponad 95 proc. odrzuca naukę Kościoła o seksualności i małżeństwie. Połowa postuluje "wolną miłość", zakaz antykoncepcji odrzuca grubo ponad 60 proc. Wyjątkiem jest kwestia aborcji, którą ośmiu na dziesięciu gimnazjalistów uznaje za zabicie człowieka. Jednak najwyżej jedna piąta żyje w zgodzie z nauczaniem Kościoła - mówi. - Tak, to wyjątkowo trudny wiek, badani nie są już dziećmi, ale nie rozumieją jeszcze do końca, na czym polega dorosłość. Pytanie, jacy wyjdą z okresu buntu.