piątek, 22 listopada 2013

idealny kandydat na rabina..

Mamy kolejny wywiad z rabinem Skorką, w którym czytamy m.in:
Podczas pobytu rabina w Watykanie, Franciszek osobiście sprawdza koszerność potraw, które zostaną podane jego żydowskim gościom
Ciekawe, czy w szabas robi też za szabesgoja, chodzi za gośćmi i włącza im oświetlenie?
Oprócz tego, że napisali wspólnie książkę, regularnie odwiedzali się podczas nabożeństw. kardynał Bergoglio głosił kazania w synagodze, a rabin w archikatedrze.
indyferentyzm stosowany
Jego zaangażowanie w sprawy żydów jest całkowite i pełne.
pełna zgoda. Ciekawe, jak rabin ocenia zaangażowanie Franciszka w nawracanie żydów?
Kiedy [Franciszek] mówi o ewangelizacji, ma na myśli ewangelizację chrześcijan i katolików, aby osiągnąć wyższy poziom przeżywania wiary i pogłębić zangazowanie w kwestie sprawiedliwości społecznej, mówi Skorka. Nie ewangelizować żydów - to jest jego wizja ewangelizacji, co wielokrotnie podkreślał przy różnych okazjach.
Co się całkowicie zgadza z posoborowymi pseudodogmatami o alternatywnych drogach do zbawienia
Franciszek dostał książkę od Hansa Kunga.. Staliśmy tak razem usiłując przeczytać dedykację po niemiecku. To było coś jak "Wiele już uczyniłeś, ale świat oczekuje od ciebie abyś nadal czynił wiele ważnych rzeczy"
Strach się bać
Papież jest świadom, że wielu konserwatystom religijnym, zarówno z Kościoła jak i spoza niego  nie podoba się jego podejście. Franciszek powiedział, że przywódcy katoliccy zwodzą ludzi poprzez mówienie zbyt wiele na tematy wywołujące podziały, takie jak aborcja albo małżeństwa jednopłciowe. Papież pozbył się niektórych z monarszych atrybutów, jeździ starym Fordem zamiast autem z floty watykańśkiej i odziewa się tylko w podstawowe westymenta.
Show must go on
On otrzymuje wiele, wiele szorstkiej krytyki od ludzi, którym nie podoba się papież bez czerwonych butów, papież który przemawia do ludzi prostym i bezpośrednim językiem, papież który pokazuje ludziom, że jest blisko nich, że w pewien sposób bierze ich w swoje ramiona  poprzez opowiadanie dowcipów, proste słowa i nieskomplikowane wyrażenia. Ta krytyka nie jest niczym nowym dla niego. Podobne naciski miały już miejsce podczas jego posługi w Buenos Aires i on dobrze wie, jak sobie z nimi radzić. To silny człowiek i po prostu będzie robić swoje. 
czyli jak widać papieskie prośby o konstruktywną krytykę to jedynie Pi-aR

Podsumujmy: Jest w pełni zaangażowany w sprawy zydów, zna się na koszernej kuchni, przestrzega przpisów obrzędowych w święta żydowskie i nie chce nawracać żydów na katolicyzm... Idealny kandydat na rabina. Papież rabinem? Tego jeszcze nie grali.