czwartek, 14 listopada 2013

To nie jest nasz Kościół!

Hermes Rodrigues Nery jest znanym brazylijskim działaczem pro-life, politykiem samorządowym i jednocześnie katechetą w parafii św. Benedykta w São Bento do Sapucai w Brazylii.

Niedawno (24.10.2013) brał udział w rekolekcjach dla katechetów parafialnych, podczas których w dyskusji na temat problemów pojawiających się podczas katechizacji zaproponował słuchaczom zapoznanie się z internetowym archiwum wspaniałych i ortodoksyjnych kazań i konferencji głoszonych przez ks. Pawła Ricardo, od 2002 r. członka Rady Doradczej ds, Katechezy watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, a jednocześnie wykładowcy w miejscowym seminarium duchownym oraz wikariusza parafii Chrystusa Króla w Várzea Grande w Brazylii

Oto co usłyszał od moderatora rekolekcji, miejscowego wikarego:

Stanowczo odrzucam tę rekomendację. Jeśli macie problem, powinniście się zwracać do nas, do kapłanów parafialnych, odpowiedzialnych za bkatechezę i formację. Ten ksiądz Ricardo to schizmatyk, ten "jego" Kościół to nie jest "nasz" Kościół. On jest księdzem przedsoborowym i nie dociera do niego, że mamy nową rzeczywistość! To kapłan starych książek, przestarzałych i nie odnawianych rzeczy z Rzymu. Nasza rzeczywistość jest tutaj. My musimy głosić katechezę z naszego, ludzkiego życia! Czy ksiądz Ricardo zna realia życia naszej wspólnoty? Ludzie wiedzą, że on nie były mile widziany przez większość z nas, nie wyłączając biskupów. Ludzie wiedzą, że on chce narzucić nam obowiązek noszenia sutanny! Ten "jego" Kościół to Kościół przeszłości, a "nasz" to Kościół czasów obecnych, tu i teraz. "Jego" eklezjologia to przestarzała struktura, Kościół jako monarchia, rozumiecie? Na szczęście był Drugi Sobór Watykański, na którym Dobry Papież Jan XXIII, który niedługo zostanie ogłoszony świętym przez papieża Franciszka, otworzył okna Kościoła, aby dostało się do niego świeże powietrze; wprowadził aggiornamento. Potem byli schizmatyccy biskupi tacy jak Abp Lefebvre, jak Bractwo św. Piusa X, którzy odrzucili "nowy" Kościół i pozostali przy sprawach przeszłości. Jest tylko "jeden" Kościół, aby nauczać naszych wiernych, ale to jest Kościół "nowy", to jest fundament, Kościół ludu, teologia wspólnoty, a nie ten stary zastąpiony przez Drugi Sobór. Tamten stary to nie jest nasz Kościół!