środa, 14 października 2009

Czy jest możliwa modlitwa na kajakach?

Ze stron WSD Diecezji Siedleckiej:

Czy jest możliwa modlitwa na kajakach?

Tak jest ona możliwa. Sami tego doświadczyliśmy w minione wakacje, gdy z Księdzem Rektorem i Księdzem Prefektem oraz z kilkoma klerykami wyjechaliśmy na kajaki szlakiem Czarnej Hańczy na Mazurach. (...) Największym przeżyciem była dla nas codzienna Eucharystia, i homilie Księdza Rektora i Księdza Marcina. Wszystkim z nas dawały one do myślenia i zastanowienia się nad swoim życiem. Jednego dnia Eucharystia była celebrowana na dwóch ustawionych kajakach. Przez cały czas niebo było zachmurzone, ale nie padało. Natomiast po zakończeniu Eucharystii zaczęła się ulewa - był to dla nas znak Bożej obecności i dobroci.

Uprzejme wytłumaczenie powyższego wybryku jest takie, iż ks. Rektor nie zna obowiązujących przepisów liturgicznych. Tłumaczeniem nieuprzejmym byłoby twierdzenie iż przepisy zna doskonale, ale świadomie i z premedytacją ma je w najgłębszym poważaniu, ale tak zapewne nie jest, więc nawet nie dopuszczamy do siebie tej drugiej możliwości.

IGMR 297. W miejscu poświęconym Eucharystię należy sprawować na ołtarzu; natomiast poza miejscem poświęconym można ją celebrować na odpowiednim stole, zawsze jednak przykrywa się go obrusem i korporałem oraz ustawia się na nim krzyż i świeczniki.

Na którym roku studiów klerycy zapoznają się z Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego?
Co wyraża gest ucałowania burty kajaka podczas Mszy świętej?