sobota, 7 grudnia 2013

Watykan opłakuje tow. Nelsona Mandelę

Radio Watykańskie:

Papież Franciszek modli się za zmarłego Nelsona Mandelę. Jego duszę powierza nieskończonemu miłosierdziu wszechmogącego Boga. Dowiadujemy się o tym z telegramu kondolencyjnego, który Ojciec Święty wystosował do jego następcy na stanowisku prezydenta Republiki Południowej Afryki Jacoba Zumy. Papież wyraża uznanie dla niestrudzonego zaangażowania zmarłego w promowanie ludzkiej godności wszystkich obywateli kraju i budowanie nowej Afryki Południowej w oparciu o wyrzeczenie się przemocy, pojednanie i prawdę. „Modlę się, aby jego przykład stał się natchnieniem dla kolejnych pokoleń mieszkańców RPA do uznania sprawiedliwości i wspólnego dobra za główny cel ich politycznych aspiracji” – napisał Ojciec Święty.
tow. Mandela na zjeździe Afrykańskiej Partii Komunistycznej
W podobnym duchu wyrażają swoje kondolencje południowoafrykańscy biskupi. Przewodniczący ich regionalnej konferencji episkopatu abp Stephen Brislin przypomina wielkie poświęcenie i bezkompromisowość Mandeli. Mimo wielkich cierpień, jakich doświadczył w swym życiu, na rasizm nie odpowiedział rasizmem – napisał abp Brislin, cytując słowa byłego prezydenta, który deklarował walkę z dominacją zarówno białych, jak i czarnych. Przewodniczący episkopatu przyznaje jednak, że w życiu Mandeli były też błędy i niedociągnięcia. „Dlatego powierzamy go Panu i modlimy się, by odpoczywał w pokoju” – czytamy w liście kondolencyjnym katolickiego episkopatu.
Nelson Mandela zmarł wczoraj w Pretorii w wieku 95 lat. Stał się symbolem walki z apartheidem, systemem segregacji rasowej, który panował w RPA do 1994 r. Sam Mandela spędził w więzieniu 27 lat. Jego niekwestionowaną zasługą było ustrzeżenie kraju przed wojną domową.


Dla przypomnienia - utrzymane w podobnym duszoszczypatielnym tonie oświadczenie z 2011 r. podpisane przez Wilfrida kard. Napiera OFM, arcybiskupa Durbanu oraz rzecznika prasowego SACBC (konferencji episkopatu RPA, Botswany i Suazi):

W imieniu biskupów, duchowieństwa, zakonnic i zakonników jak również całego Kościoła katolickiego w Afryce Południowej, katoliccy biskupi Afryki Południowej obejmują swoją modlitwą prezydenta Mandelę i jego rodzinę w intencji jego rychłego powrotu do zdrowia.
Osoba byłego prezydenta Mandeli różnie się kojarzy różnym osobom. Dla jego rodziny to prawdziwy Patriarcha, który stoi na straży i jest przykładem obrońcy cnót prawdziwie wielkiego i kochającego Ojca, który opiekuję się wszystkimi, którzy są mu drodzy i bliscy.
Dla Narodu jest wielkim i inspirującym przywódcą, prawdziwą ikoną porozumienia ponad podziałami (toenadering *) i pojednania, którego nadal pilnie nam potrzeba.
Dla społeczności międzynarodowej jest on wyjątkowym Afrykańczykiem i światowym mężem stanu, który wzniósł się ponad interesy osobiste, plemienne, rasowe i partyjne aby przeprowadzić naród południowoafrykański  poprzez trudny czas transformacji od apartheidu ku demokracji.
Ojcze, pamiętamy o tobie w naszych modlitwach!
*) "Toenadering" to burskie określenie oznaczajace "zbliżenie, podejście" i było ono używane w RPA ery postapartheidowej do wyrażenia nieformalnej jedności wszystkich partii politycznych aby pochylić się nad problemami kraju. Cośw  rodzaju naszych "porozumień ponad podziałami", "frontów jedności narodu", "grubych kresek", "rządów technicznych", czy "my nie ruszamy waszych, wy nie ruszacie naszych".


-----------------------------------------

Niewielu przywódców politycznych, którzy stąpali po ziemi może nas zainspirować do porównywania ich z osobą Jezusa Chrystusa (...) Mandela jest taką osobą (...) potrafił przebaczyć tym, którzy go nienawidzili.
(...)
Nelson Mandela w 1985 r. otrzymał propozycję wyjścia na wolność, jeśli tylko on i jego ludzie wyrzekną się stosowania aktów przemocy. Odmówił. (Baltimore Sun)
-------
Kobiety mają prawo do decydowania o swoich ciałach (Nelson Mandela)
-------
[Życie Che Guevary] jest inspiracją dla każdej istoty ludzkiej kochającej wolność. (Nelson Mandela)
-------
Popierana i podpisana przez prezydenta Nelsona Mandelę ustawa dopuszczająca aborcję na życzenie, którą do 12 tygodnia może wykonać przeszkolona pielęgniarka lub położna, a do 20 tygodnia - lekarz. Mało tego, ustawa zezwala również, pod pewnymi warunkami na aborcję po 20 tygodniu !!!
-------
Konstytucja RPA uchwalona za rządów prezydenta Mandeli jako pierwsza ustawa zasadnicza na świecie wprowadzała zakaz dyskryminacji obywateli z uwagi na "orientację seksualną". Środowiska LGBT pamiętały o tym i w 2010 r. podczas amsterdamskiej "parady równości" uhonorowały Nelsona Mandelę za "okazaną odwagę i determinację w sprawie zagwarantowania praw społeczności LGBT w postapartheidowej konstytucji RPA".
-------
Towarzysz Mandela zachęcał do używania prezerwatyw w celu zapobieżenia HIV/AIDS.
-------
Był również członkiem założycielem pozarządowej organizacji "The Elders" (Starszyzna), skupiającej wiekowych mężyków stanu, zdominowanej przez adwokatów homoseksualizmu, aborcji i kontroli urodzeń.
-------
Była (1958-1996) żona Nelsona Mandeli, tow. Gwendalina Madikizela-Mandela, została skazana w 1991 r. za zlecenie swojemu ochroniarzowi uprowadzenia i morderstwa czwórki nastoletnich aktywistów młodzieżowych. W 1998 Komisja Prawdy uznała ją za współwinną kolejnych morderstw popełnionych przez osobistego ochroniarza i wielu innych przestępstw. W 2003 została ponownie skazana, tym razem na 5 lat, za defraudacje i liczne oszustwa finansowe. Od 2009 roku deputowana do Parlamentu RPA z ramienia  Afrykańskiego Kongresu Narodowego.

tow. Mandela z żoną Gwendaliną, obok tow. Josełe Slovo, sekretarz generalny partii komunistycznej RPACi, którzy sprzeciwiają się mojej wizycie w Libii, nie mają zasad. A ja mam ich gdzieś, bo mam swoje zasady. (...) Mój bracie, wodzu! Mój bracie, wodzu! Jak miło cię widzieć! Moim obowiązkiem jest ci pomagać i wspierać, ukochany wodzu. (Nelson Mandela do Muammara Quadhafiego, 1997 r., W Trypolisie Mandelę witały tłumy ludzi, wojsko strzelało na wiwat, a dzieci sypały na trasie przejazdu płatki róż)
Od swoich najwcześniejszych dni, rewolucja kubańska inspiruje wszystkich ludzi kochających wolność. Podziwiam ofiary kubańskiego narodu ponoszone w celu utrzymania waszej niepodległości i niezależności wobec nikczemnej kampanii nakręcanej przez imperialistów, którzy chcą zniszczyć ogromne zdobycze kubańskiej rewolucji. (...) Niech żyje kubańska rewolucja! (oklaski) Niech żyje towarzysz Fidel Castro (oklaski)
(Nelson Mandela, 1991)
-------
======================================================================


Złudne jest przekonanie, że można budować prawdziwą kulturę ludzkiego życia, nie pomagając młodym w pojmowaniu i przeżywaniu płciowości, miłości i życia zgodnie z ich prawdziwym znaczeniem i w ich ścisłej współzależności. Płciowość jest bogactwem całego człowieka, „ujawniającym swe głębokie znaczenie w doprowadzeniu osoby do złożenia daru z siebie w miłości”. Banalizacja płciowości jest jednym z głównych czynników, które stoją u początków pogardy dla rodzącego się życia: tylko prawdziwa miłość umie strzec życia. Nie można zatem uchylać się od obowiązku zapewnienia — przede wszystkim młodszej i starszej młodzieży — autentycznego wychowania do płciowości i miłości, formacji zawierającej wychowanie do czystości jako cnoty, która sprzyja osiągnięciu osobowej dojrzałości i uzdalnia do poszanowania „oblubieńczego” znaczenia ciała.
(bł. Jan Paweł II, Evangelium Vitae, N.97)