środa, 11 grudnia 2013

Wierni mają PRAWO do homilii niedzielnej!

Jeśli redaktor Trybuny Ludu Bożego zauważa, że zastępowanie homilii nudnymi stenogramami z posiedzeń plepleplenarnych episkopatu jest nie teges, to wiedz że coś się dzieje:
Mogę mieć prośbę? Do wszystkich odpowiedzialnych za komunikaty polskich kurii przeznaczone do odczytania z ambony. Niech będą odczytane w ramach ogłoszeń parafialnych. Ale nie zastępujcie nimi, błagam, kazań opartych na Ewangelii.
Jacek Dziedzina - Homilia CV
Odpowiedzialni zdaje się pracują w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, a na szczeblu lokalnym w archidiecezji katowickiej jest to ks. dr Grzegorz Olszowski, kanclerz kurialny, który - jak donoszą zaprzyjaźnieni Nikodemowie - rozsyła rzeczone encykliki obwarowane poleceniem: List pasterski należy odczytać wiernym w niedzielę (data) w ramach homilii. Dlaczego red. Dziedzina do Niego nie napisze? Możemy podać adres i numer pokoju.

Swoją drogą niektóre diecezje usiłują obejść zakaz wywalania homilii ze Mszy świętej poprzez niezgodne z prawem (biskup nie ma uprawnień derogowania nakazów ustawowych, o ile nie uzyskał do tego wyraźnej delegacji mocą prawa lub dekretu) wpisywanie nadużyć do statutów synodalnych:
239. Zabrania się rezygnacji z głoszenia homilii, chyba że na mocy odrębnego zarządzenia ordynariusza miejsca należy odczytać list pasterski Konferencji Episkopatu Polski lub Arcybiskupa Poznańskiego.
Podczas Mszy św. z udziałem dzieci można zrezygnować z czytania listu pasterskiego.
statuty synodalne archidiecezji poznańskiej
Ciekawe, dlaczego dzieci nie muszą słuchać listów pasterskich? Dzieci są za głupie? Nie zrozumieją? No to biskupi mają problem. Ja też często nie rozumiem, w zasadzie na słowa "komunikat z zebrania plenarnego..." odruchowo reaguję sięgnięciem do kieszeni płaszcza po różaniec. I wyłączam na kwadrans uszy.

Jeśli już koniecznie trzeba wygłosić odezwę albo coś odczytać podczas Mszy świętej, to właściwym do tego miejscem jest czas na ogłoszenia duszpasterskie, czyli w NOM - po pokomunii. Poza tem mamy ponoć XXI  wiek, są gazetki parafialne, jest internet, drukarki, ksero, papier też można kupić... Wytłumaczenie ludowi wiernemu odczytanej przed chwilą Ewangelii będzie dla niego i jego zbawienia o wiele bardziej pożyteczne niż wymiędlenie dębowym głosem, że ...uczelnia przygotowuje młodych ludzi do służby społeczeństwu. Kształci prawie osiemnaście tysięcy osób na czterdziestu jeden kierunkach studiów. W bieżącym roku akademickim zainaugurowano działalność Uniwersytetu Otwartego, przeznaczonego dla dorosłych, młodzieży i dzieci, niezależnie od ich wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania czy obywatelstwa... 

Naprawdę!